Брз и бесен е Ворнер Брос од 1949 година. Цртан филм Тјунс, во режија на Чак Џонс, а по сценарио на Мајкл Малтез . [1] Краткиот филм бил објавен на 17 септември 1949 година, а во главните улоги играат Вајл Е. Којотот и тркачот на патот . [2]

„Брз и бесен“
Податотека:Fast and FurryousTitle.jpg
Насловна картичка на Брз и бесен.
РежисерЧарлс M. Џонс
ПродуцентЕдвард Селзер (uncredited)
Главни улогиМел Бланк
Пол Јулиан (uncredited)
МузикаКарл Стелинг
СтудиоWarner Bros. Cartoons
ДистрибутерWarner Bros. Pictures
The Vitaphone Corporation
Премиерасептември 17 1949 (1949-09-17)
Времетраење7:07
ЈазикАнглиски

Ова било деби на парот Којот / Тркач и со бил поставен образецот за серијата, во која Вајл Е. Којот (овде со оглед на името на потсмев на родот / видот во лажно-латински месојаден вулгарис ) се обидува да го фати тркачот на патиштата (Accelleratii Incredibus ) преку многу стапици, планови и производи. Во овој прв цртан филм, сè уште не се направени сите производи од ACME.

Насловот е претставен со изразот „брз и бесен“.

Заплет уреди

Наводи уреди

  1. Beck, Jerry; Friedwald, Will (1989). Looney Tunes and Merrie Melodies: A Complete Illustrated Guide to the Warner Bros. Cartoons. Henry Holt and Co. стр. 202. ISBN 0-8050-0894-2.
  2. Lenburg, Jeff (1999). The Encyclopedia of Animated Cartoons. Checkmark Books. стр. 128–129. ISBN 0-8160-3831-7. Посетено на 6 June 2020.