Бое е округ во Науру во изборната единица Бое.

Карта на Бое.

Местоположба уреди

Округот се наоѓа во југозападниот дел на островот. Бое граничи со Аиво, Јарен и со Тихи Океан.

Површина и население уреди

Округот зазема површина од 0.5 км2 и има население од 950 жители.


Координати: 0°32′30″S 166°54′51″E / 0.54167° ЈГШ; 166.91417° ИГД / -0.54167; 166.91417