Боб на Зимските олимписки игри 2018

Боб санкањето на Зимската Олимпијада 2018 ќе се одржи на лизгачкиот центар Алпенсија во близина на Пјонгчанг, Јужна Кореја.[1] настаните ќе се одржуваат во периодот помеѓу 18 и 25 февруари 2018. Ќе се одржат вкупно три настани за натпреварување во боб санкање.

Боб
на Летните олимписки игри
Bobsleigh, Pyeongchang 2018.svg
ОдржувалиштеЛизгачки центар Алпенсија
Денови18 – 25 февруари 2018
«20142022»
Лизгачкиот центар Алпенсија

Нигерија за прв пат има квалификуван женски тим за за Зимските олимписки Игри за во дисциплината боб санкање двосед за жени. Тимот ќе биде првиот претставник на Нигерија на Зимските олимписки Игри воопшто досега.[2][3]

НаводиУреди

  1. „Venues“. Pyeongchang 2018 Olympic Organizing Committee for the 2018 Winter Olympics. конс. 26 December 2017. 
  2. Nigerian bobsled team will be country's first-ever Winter Olympics representatives“, ABC News (Australia), 17 ноември 2017.
  3. "{{{title}}}". CTV National News. CTV. 16 November 2017.