Блихански Водопад

Блиханскиот Водопад или Водопадот на Блиха (бошњачки: Vodopad Blihe; или бошњачки: Slapovi Blihe), наречен од месното население Блихин Скок, ― водопад на реката Блиха сместена кај Фајтовци, 14 километри западно од Сански Мост, Босна и Херцеговина.[2] Во овој момент, водата на Блиха паѓа од 56 метри висока карпа.[3] Назначен е за споменик на природата во 1965 година.[1]

Блихански Водопад

Vodopad Blihe

Blihin Skok
Bliha Falls
Блихански Водопад is located in Bosnia and Herzegovina
Блихански Водопад
Карта
МестоСански Мост
Вкуп. висина56 м
Слапови1
Прос. ширина≈10 м (33 ст)
РекаБлиха

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Vodopad Bliha“. Европска агенција за животна средина. Архивирано од изворникот на 11 ноември 2014. Посетено на 18 септември 2021.
  2. Emir Nišić (28 јуни 2016). „Rijeka Bliha i njene pritoke“ (.html). www.inmedia.ba (босански). inmedia.ba. Посетено на 18 септември 2021.
  3. „Sanski Most“ (PDF) (босански). Government of Bosnia and Herzegovina. стр. 2. Архивирано од изворникот (PDF) на 1 август 2014. Посетено на 18 септември 2021.