Биќ (српска кирилица: Бић; босанско-херцеговска и српска латиница: Bić) - планина на границата на Србија и Босна и Херцеговина, над градот Прибој. Неговиот највисок врв Голет има надморска височина од 1,386 м. Во подножјето се наоѓа средновековната тврдина Јагат.

Биќ
Биќ на карта

Карта

Највисока точка
Надм. вис.1386 м [1]
Координати43°34′11″N 19°29′22″E / 43.56972° СГШ; 19.48944° ИГД / 43.56972; 19.48944
Географија
МестоСрбија/Босна и Херцеговина
Матичен венецДинариди

Наводи уреди

  1. Jovan Đokić. „Katalog planina Srbije“. PSD Kopaonik Beograd. Архивирано од изворникот на 18 мај 2011.