Биргер Осандер (13 јули 1909 – 17 јануари 1984 година) бил шведски глумец.[1] Тој се појавил во повеќе од 90 филмови и телевизиски емисии помеѓу 1938 и 1980 година.

Избрана филмографија Уреди

  • Бил Бергсон и спасувањето на белата роза (1953)
  • Морнари (1964)
  • Пиштол (1973)

Наводи Уреди

  1. „Birger Åsander“. The Swedish Film Database. Архивирано од изворникот на 24 September 2015. Посетено на 4 March 2014.

Надворешни врски Уреди