Сесилија Елизе Беатрис Диксон (31 март 1852 - 18 јануари 1941 година) била шведски филантроп и пионерски активист за умереност во Гетеборг . Во 1884 година, заедно со нејзината мајка, Диксон го основала Здружението Överås Blue Cross ( Öfverås Blåbandsförening ), првото шведско друштво за умереност, кое служело како негов секретар 15 години. Таа, исто така, претседавала со градската Kristliga Föreningen av Unga Kvinnor или YWCA од 1891 до 1916 година. [1] [2]

Биографија Уреди

Родена на 31 март 1852 година во Гетеборг, Сесилија Елис Беатрис Диксон била најмалото дете на Џејмс Диксон и Елеонора Вилердинг. Израсната во едно од најбогатите семејства во градот, таа се школувала од нејзините родители и нејзината гувернанта. [1] [3]

Во раните 1880-ти, на продолжена посета на Англија со нејзините родители, таа стапила во контакт со оние кои се вклучени во најважните општествени случувања во тоа време, вклучително и YWCA и проектите за домување за сиромашните во Ист Енд во Лондон. Таа негувала пријателства со Кетрин Бут и Агнес Велин, двете водечки филантропи, кои ја инспирирале нејзината идна работа и нејзиниот интерес за поттикнување на воздржаност кај работничката класа. [2]

По враќањето во Шведска, заедно со нејзината мајка, таа го основала првото шведско друштво за умереност на имотот на нејзините родители во областа Оргрите во Гетеборг. Таа, исто така, основала Föreningen Unga arbeterskors vänner (Христијанско здружение на пријатели на млади работници). Диксон, исто така, ги поддржувала активностите за воздржување на национално ниво, трошејќи значително време на предавања низ земјата. [2]

Од 1906 до 1917 година, таа служела во управниот одбор на таканаречениот систем Гетеборг, непрофитна институција која се занимавала со намалување на потрошувачката на алкохол. Подоцна довело до продавниците за алкохол Systembolaget во Финска и Шведска. [2]

Беатрис Диксон починала на 18 јануари 1941 година. Таа е погребана во Östra kyrkogården во Гетеборг. [4]

Наводи Уреди

 

Дополнително читање Уреди

  • Beatrice Dickson at Svenskt kvinnobiografiskt lexikon
  1. 1,0 1,1 „Beatrice Dickson lyfte Göteborgs fattiga“ (Swedish). Gåoteborgs-Posten. 19 January 2015. Посетено на 1 November 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link) Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „gp“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Cecilia Elise Beatrice Dickson“ (Swedish). SKBL. Посетено на 1 November 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link) Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „skbl“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „skbl“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „skbl“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  3. Dickson, Maud. „Några uppgifter om släkten Dickson ursprungliga namnet Keith“. Swedickson.se.
  4. „Dickson, Beatrice“ (Swedish). SvenskaGravar. Посетено на 1 November 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)