Арчи Маунтбатен-Виндзор

Арчи Харисон Маунтбатен-Виндзор (англиски: Archie Harrison Mountbatten-Windsor) е роден на 6 мај 2019. Тој е син на принцот Хари, војвода од Сасекс и Меган, војвотката од Сасекс. Тој е правнук на Кралицата Елизабета II и е седми по ред во однос на наследството на престолот на Велика Британија.

Семејство уреди

Арчи Харисон Маунтбатен-Виндзор е син на војводата и војвотката од Сасекс. Роден е рано на утро во 4 часот и 25 минути во болницата Портланд во Лондон.[1][2] По тој повод во Лондон и во Канада биле осветлени повеќе објекти во различни бои.[3][4][5] Крстен е од Надбискупот од Кантербери на 6 јули 2019 година. Тој има двојно државјанство на САД и на Велика Британија.[6][7]

Титули уреди

Арчи, како внук на кралицата Елизабета II е седми по ред за наследство на британскиот престол. За сега, на барање на неговите родители тој ја нема титулата на британски принц. Наместо тоа формалениот начин на обраќање кон него е Господар Арчи Харисон Маунтбатен-Виндзор.[8][9]

Литература уреди

  1. 1,0 1,1 „Royal baby: Meghan gives birth to boy, Harry announces“. BBC News. 6 May 2019. Посетено на 6 May 2019.
  2. 2,0 2,1 Davies, Gareth (17 May 2019). „Duchess of Sussex gave birth at Portland Hospital in Westminster, royal baby's birth certificate confirms“. The Daily Telegraph. Посетено на 17 May 2019.
  3. 3,0 3,1 Mowat, Justin (6 May 2019). „Niagara Falls will shine blue Monday to mark royal birth“. CBC News. Посетено на 7 May 2019.
  4. 4,0 4,1 „CN Tower lit in purple to mark birth of royal baby“. CBC News. 6 May 2019. Посетено на 7 May 2019.
  5. 5,0 5,1 „London Eye to turn red, white and blue for royal baby“. BT. Press Association. 6 May 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-08. Посетено на 7 May 2019.
  6. 6,0 6,1 Alexander, Harriet (7 May 2019). „US tax authorities could stake a claim to Baby Sussex's inheritance“. The Telegraph. Посетено на 8 May 2019.
  7. 7,0 7,1 „Royal baby: All you need to know about the birth of Harry and Meghan's child“. BBC News. Посетено на 6 May 2019.
  8. 8,0 8,1 „Archie Harrison: The meaning behind the royal baby's name“. BBC News. 8 May 2019. Посетено на 8 May 2019.
  9. 9,0 9,1 „Succession“. The Royal Family. 17 March 2016. Посетено на 17 May 2019.