Ал Саид е луксузна јахта во сопственост на султанот на Оман. Јахтата била нарачана да биде направена во 2006 година, од страна на Лирсен.[1] Бродот бил со кодовно име „Проект Сончоглед“ за време на изградбата. Ал Саид бил пуштен од бродоградилиштето Лирсен, во септември 2007 година и во моментот на нејзиното лансирање, таа била втора најдолга јахта во светот. Јахтата била завршена во наредните месеци и била предадена на нејзините сопственици во 2008 година.[2]

Наводи уреди

  1. „#2: Al Said“. Power & Motoryacht. Архивирано од изворникот на 29 јануари 2009. Посетено на 28 јуни 2020.
  2. „Al Said launched by Lürssen“. SuperYachtTimes.com. 20 септември 2007. Архивирано од изворникот на 2020-06-29. Посетено на 28 јуни 2020.