Алжирски протести (2011)

Алжирските протести претставуваат низа протести кои започнале кон крајот на 2010 година. Како главни причини за започнувањето на протестите се големата невработеност, недостиг од градби за домување, зголемување на цените на храната, зголемување на корупцијата. Протестите се прошириле низ целата земја.

Алжирски протести
Место Алжир
Дата28 декември 2010 – 10 јануари 2012
Карактерпротести, нереди и саможртви
Жртви8 [1]
Повредени420 [1]

Протестите, според законите во Алжир, доколку не се одобрени од страна на властите, се незаконски. При овие немири загинале пет лица, а околу 800 биле повредени[2].Првата жртва била едно 18-годишно момче кое било застрелано за време на судирите меѓу демонстрантите и алжирската полиција во околината на Мсила

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Egyptian Protests Inspired by Tunisia Leave Three Dead“. Bloomberg. 2010-01-26. Посетено на 2011-01-26.
  2. „Телевизија Алсат: Протести во Алжир за смена на власта“. Посетено на 6 февруари 2011.