Аделаид Ернрут

Ловиса Аделаид Ернрут (17 јануари 1826 - 31 мај 1905) била финска феминистка и писателка. Аделаид Ернрут е родена во Настола, едно од 16-те деца на аристократско семејство. [1] Родена е од Густаф Адолф Ернрут, херој од Финската војна . Џон Казимир Ернрут бил нејзиниот брат. Аделаид Ернрут никогаш не се омажила и го посветила својот живот на помагање на жените и на сиромашните.

Аделаид Ернрут.

Таа била основачка на Финската женска асоцијација - првото друштво за право на глас на жените во Финска. Таа, исто така, била активна во Union Kvinnosaksförening (Здружение за женска кауза) во 1884 година и годините по 1892 година, до нејзината смрт во Хелсинки . Хелена Вестермарк ја нарекува „првата жена новинар во Финска“. [2]

Аделаид Ернрут предложила гласачки права за жените во 1869 година. [1]

Настрана од нејзиниот активистички живот и пишување поезија, Аделаид Ернрут пишува за нејзините чести патувања. [3]

БиблиографијаУреди

ПоезијаУреди

 • Sagor och minnen (1863)
 • Граспарвен (1868)

РоманиУреди

 • Bilder ur familjekretsarna i Финска (1866; Слики од животот во Финска )
 • Bland fattiga och rika (1887; Меѓу богатите и сиромашните )
 • Дагмар: En hvardaghistoria (1870; Дагмар: секојдневна приказна )
 • Tiden går och vi med den (1878; Времето минува и ние со него )
 • Hvardagslifvets skuggor och dagar (1881; Сенки и светла на секојдневниот живот )

ПолитичкиУреди

 • I dagens intressanta samhällsfrågor, röst från en icke röstheråttigad (1882; За интересни социјални прашања на денот: Гласајте за некој што нема право да гласа )

Патувачки книгиУреди

 • Två finskors lustvandringar i Europa och Afrika åren 1876–77 и 1884 (1886; Две фински женски патувања за задоволство во Европа и Африка, 1876–77 и 1884 година )
 • Ресор и Орентен (1890; Патувања во Ориентот )

НаводиУреди

 

Дополнително читањеУреди

 • Kotioja, Eeva (2018). Uskallus puhua: Sukupiiri ja sosiaalinen pääoma Adelaïde Ehrnroothin yhteiskunnallisen toiminnan mahdollistajina [Encouraged to speak: Family and socal resources as an enabling factor for the societal work of Adelaïde Ehrnrooth] (Finnish). University of Helsinki. ISBN 978-951-51-4435-5. Краток опис.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 • Westermarck, Helena (1928). Adelaïde Ehrnrooth: Kvinnospår i finländskt kulturliv (Swedish). Helsingfors: Söderström.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врскиУреди

 1. 1,0 1,1 Suomen kulttuurihistoria, p. 59. Editor in chief Laura Kolbe. Editor in charge Tuula Kousa. Editors Anssi Sinnemäki and Laura Nevanlinna. Tammi 2004.
 2. Schoolfield, George C. A History of Finland's Literature. University of Nebraska Press, 1998.
 3. „Ehrnrooth, Adelaide“. Nordic Women's Literature (англиски). Посетено на 2020-03-24.