Авионска несреќа кај Солунска Глава (2019)

авионска несреќа во Македонија

Авионска несреќа кај Солунска Главаавионска несреќа на мал авион од типот цесна, кој летал од Охрид до Софија. Несреќата се случила на 2 април 2019 година во близина на врвот Солунска Глава во текот на попладневните часови. Во несреќата загинало четиричлено семејство од Бугарија.[1]

Авионска несреќа кај
Солунска Глава
Сумирани податоци за несреќа
Датум2 април 2019
Видлоши временски услови
МестоСолунска Глава, Македонија Македонија
Патници4
Екипаж0
Жртви4
Преживеани0
Тип на авионотЦесна П210Н
Операторприватен
РегистрацијаP21000162
Полетал одОхрид, Македонија Македонија
ДестинацијаСофија,  Бугарија

Тек на несреќатаУреди

Авионот бил изгубен од радарскиот систем западно од врвот Солунска Глава, кога биле вклучени два полициски хеликоптера да го бараат.[1]

ПронаоѓањеУреди

Остатоците од урнатиот авион биле пронајдени на непристапен терен и голема височина.[1]

ПатнициУреди

Меѓу загинатите патници во авионот биле Георги Бошнаков, неговата сопруга Калина и нивните две ќерки.[1]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Макфакс (2019-04-02). „Четиричлено семејство од Бугарија загина во авионска несреќа кај Солунска Глава“. МАКФАКС. Посетено на 2019-04-03.

Надворешни врскиУреди