Џејмс М. Хјумс, попознат како Џим Хјумс, е американски адвокат од Сан Франциско, Калифорнија. На 21 ноември 2012 година, гувернерот Џери Браун го назначил Хјумс во Првиот окружен апелационен суд, со што Хјумс станал првиот отворено геј апелационен судија во историјата на Калифорнија.[1] Тој во моментов служи како претседател на правдата на првиот оддел на судот.

Ран живот и кариераУреди

Роден во Ајова, Хјумс ја стекнал својата диплома за уметности на Државниот универзитет во Илиноис, пред да заврши магистерски студии по општествени науки на Универзитетот во Колорадо и диплома за доктор на правни науки на Универзитетот во Денвер.[2]

Хјумс ја започнал својата правна кариера како соработник на Џеј Стјуарт Радецки во 1983 година, пред да се приклучи на канцеларијата на јавниот обвинител во Колорадо во 1984 година. Накратко ја напуштил канцеларијата на јавниот обвинител во 1986 година за да работи во приватниот сектор, пред да се врати во 1987 година. Во 1993 година, тој се префрлил во Министерството за правда во Калифорнија, служејќи на повеќе позиции во текот на 14-годишната кариера, вклучително и главен асистент на граѓанското одделение и виш помошник државен обвинител на одделот за здравство, образование и благосостојба.

Во 2007 година, новоизбраниот јавен обвинител Џери Браун го назначил Хјумс за главен заменик јавен обвинител, каде што водел персонал од 5.300, вклучувајќи 1.100 адвокати.[3] Тој бил на оваа позиција сè додека Браун не ја напуштил канцеларијата на јавниот обвинител по неговиот избор за гувернер во јануари 2011 година. Хјумс го следел Браун до канцеларијата на гувернерот, служејќи како извршен секретар за правни работи, администрација и политика.[4]

Судска кариераУреди

На 21 ноември 2012 година, Браун објавил дека го назначува Хјумс во Првиот окружен апелационен суд, со седиште во Сан Франциско. Хјумс го пополнил местото испразнето од судијката Патриша Сепулведа, која се пензионирала. Номинацијата на Хјумс била потврдена од Комисијата за именување судии на 20 декември 2012 година. Последователно, тој бил назначен за судија претседател на првиот оддел на судот и бил потврден на таа позиција од Комисијата за именување на судии на 17 јули 2014 година.[5]

Личен животУреди

Хјумс е отворено геј и бил меѓу илјадниците кои се венчале во Калифорнија во текот на шесте месеци во 2008 година кога биле дозволени истополовите бракови.[3] Тој е првиот отворено геј апелационен судија во историјата на Калифорнија и, од 31 декември 2012 година, единствениот отворено геј апелационен судија во Калифорнија.[6]

ПоврзаноУреди

  • Апелациони судови во Калифорнија
  • Список на ЛГБТ правници во САД

НаводиУреди

  1. Bob Egelko (2012-11-22). „Gov. Brown nominates Humes as judge“. San Francisco Chronicle. Посетено на 2012-11-22.
  2. „Brown nominates longtime aide for Court of Appeal“. The Sacramento Bee. 2012-11-22. Архивирано од изворникот на 2013-02-01. Посетено на 2012-11-22.
  3. 3,0 3,1 Maura Dolan (2011-01-06). „James Humes, Brown's executive secretary, described as affable and decisive“. Los Angeles Times. Посетено на 2012-11-22.
  4. „Governor Brown Appoints Jim Humes as Associate Justice of the First District Court of Appeal“. Office of Governor Edmund G. Brown Jr. 2012-11-21. Архивирано од изворникот на 2013-03-08. Посетено на 2012-11-22.
  5. „Commission Confirms Appointments to Court of Appeal“. July 17, 2014.
  6. „California Courts: Demographic Data on gender, race, ethnicity, sexual orientation, and gender identity of California State Justices and Judges, 2013“ (PDF). Посетено на 2013-12-05.