Јохан Алвен (роден на 13 јануари 1972 година во Ландскрона, Шведска) е поранешен професионален тенисер од Шведска.

Тениска кариераУреди

Јуниори (младинци)Уреди

Алвен се натпреварувал на пет Грен слем турнири како јуниор. Тој, исто така, ја претставувал својата земја на Светскиот младински куп НЕЦ во 1988 година.[1]

Професионални турнириУреди

Во тениското коло за Гран При, Алвен го имал својот прв настап на главнато извлекување во поединечна конкуренција на професионалното првенство на САД во 1988 година. Учеството го обезбедил со таканаречена вајлд карта (слободен пристап). Тој загубил од сонародникот Магнус Ларсон во првото коло.

Од 1989 до 1996 година, Алвен во неколку наврати се обидел да влезе на главнато извлекување во поединечна конкуренција на Грен слемови и АТП турнири. Сепак, тој не успеал во намерата и тоа во повеќе наврати: двапати на Австралија Опен, трипати на Отвореното првенство во Стокхолм (Шведска) и четири пати на Шведскиот опен куп.[2]

Тренерска кариераУреди

По пензионирањето, тој работел како тениски инструктор (тренер) во неговата родна Шведска, а исто така и во Норвешка и Кувајт.[3]

Алвен бил тренер на професионалниот тенисер Јоаким Јохансон.[4]

НаводиУреди

  1. „Player profile“. www.itftennis.com. Посетено на 2021-03-08.
  2. „Player profile“. www.itftennis.com. Посетено на 2021-03-08.
  3. „Ny tränare till Pixbo“. hd.se (Swedish). 16 June 2017. Посетено на 8 March 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  4. „Gammal HTK-profil bakom Pim-Pims utveckling“. hd.se (Swedish). 24 February 2004. Посетено на 8 March 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врскиУреди