Јеленпиво кое го произведува пиварницата Апатин од Србија, која е во сопственост на Молсон Корс. Содржи 5% алкохол и припаѓа на класата, светли пива. Јелен Пиво има освоено разни награди во Србија и учествувало во различни спонзорства. Неговото лого е црвен елен.

Јелен пиво
Oснована1756
Дејносталкохолни пијалаци
ПроизводиПиво
СопственикМолсон Корс
ПорталCompany website

БрендовиУреди

  • Јелен Пиво се произведува во пиварницата Апатин (основана во 1756 година) во Апатин, Србија. Јелен Кул е безалкохолна варијанта на Јелен Пиво.
  • Лесно безалкохолно пиво на компанијата Јелен Кул.
  • Јелен Фреш Лемон пиво со само 2% алкохол измешано со сок од лимон.
  • Пиво "Јелен свеж грејпфрут" се меша со сок од грејпфрут

НаградиУреди

  • Монде Селекшн 2010 - Голем златен медал (по 12-ти пат) и златен медал за квалитет (по третпат)
  • Најпопуларен производ со мажи - резултат на анкетата спроведена од Граѓанската асоцијација Моја Србија (2009)
  • Најдобро пиво на пиво фестивалот - со гласови од публиката по шести пат од 2004 година
  • Најдобар бренд на пиво од Србија 2010 во категоријата на пијалаци во кампања спроведена од Министерството за трговија и услуги, Стопанската комора на Србија и бизнис весникот Стопански преглед.
  • Најпопуларно пиво во Србија - резултат на анкетата спроведена од Граѓанската асоцијација Моја Србија (Моја Србија) во 2010 година

СпонзорствоУреди

Од 2008 година, Јелен Пиво станало главен спонзор на српската Јелен Супер лига на Србија и генерален спонзор на Фестивалот за труба во Гуча, како и сопственик на "Топ 10" на Јелен, една од националните поп-рок телевизиски емисии. Таа е организатор на фестивалот Јелен Лајф.

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди