Јапонски идол

Momoiro Clover Z, женска поп група.
AKB48, женска поп група.
Сајуми Мичишиге, лидерката на групата Morning Musume.
Логото на групата °C-ute.

Идол (アイドル, aidoru, од англискиот збор „idol“) во јапонската поп култура е млада медиумска личност (пејач, актер, модел итн), обично тинејџер, со сладок и невин имиџ.[1][2][3][4] Идоли се посебна категорија јапонски артисти.

Терминот се комерцијализира од јапонски агенции за таленти. Идолите се наменети да бидат идеален објект за љубовта на страсните фанови.[2][1][3][4][5]

Исто така, постои мислење дека Јапонците гледаат идолите како сестри или „обични соседски девојки“.[4]

Во јапонската поп музика идоли претставуваат специфичен жанр, вид едноставни сентиментални песни, кои не изискуваат многу вокално мајсторство, но пеач треба да биде убав и сладок. Во нивниот секојдневен живот, идолите исто така треба да одговараат на нивните песни, да имаат кристално чист и светол имиџ, да бидат пример за младата генерација.[2][1]

ИсторијаУреди

Феноменот се појавил во почетокот на 1970-тите години поради популарноста на францускиот филм „Cherchez l'Idole“ („Барајте идолот“), кој се појавил по екраните во Јапонија во ноември 1964 година. Актерката Силви Вартан, која ја игра главната улога, станува исклучително популарна.[6] Терминот „идол“ почна да се користи за девојки, главно на возраст од 14 до 16 години, кои сега почнуваат својот пат кон славата или за многу млади нови ѕвезди.

Селективна листа на јапонски идол групиУреди

Тоа е селективна листа на јапонски идол групи (музички групи), поделена на проекти или агенции за таленти.

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 1,2 „Amazon.com: Editorial Review: Islands of Eight Million Smiles: Idol Performance and Symbolic Production in Contemporary Japan (Harvard East Asian Monographs)“ (англиски). Amazon.com, Inc. Архивирано од изворникот на 2012-06-17. конс. 2014-04-13. 
 2. 2,0 2,1 2,2 „О Японии: Культура - Музыка - Популярная музыка“ (руски). Амбасада на Јапонија во Русија. конс. 2014-04-13. 
 3. 3,0 3,1 „Pop 'idol' phenomenon fades into dispersion“ (англиски). The Japan Times Online. Архивирано од изворникот на 2011-08-14. конс. 2014-04-13. 
 4. 4,0 4,1 4,2 „Ellis in Wonderland“ (англиски). kinokopress.com. Архивирано од изворникот на 2012-06-17. конс. 2014-04-21. 
 5. „„Aidoru” во речникот на „Goo”“ (јапонски). NTT Resonant Inc. конс. 2014-04-13. 
 6. „Hiroshi Aoyagi Islands of Eight Million Smiles: Idol performance and symbolic production in Japan. Harvard University Asia Center, 2005. ISBN 978-0-674-01773-3. Introduction, p. 5“ (англиски). Harvard University Faculty of Arts and Sciences. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-07-06. конс. 2014-04-13. 
 7. „AKB48 │ オリコン芸能人事典-ORICON STYLE“ (јапонски). Oricon. конс. 2014-04-13. 
 8. „ももいろクローバーZ │ オリコン芸能人事典-ORICON STYLE“ (јапонски). Oricon. конс. 2014-04-13. 
 9. „私立恵比寿中学 │ オリコン芸能人事典-ORICON STYLE“ (јапонски). Oricon. конс. 2014-04-3. 
 10. „モーニング娘。 │ オリコン芸能人事典-ORICON STYLE“ (јапонски). Oricon. конс. 2014-04-13. 
 11. „℃-ute │ オリコン芸能人事典-ORICON STYLE“ (јапонски). Oricon. конс. 2014-04-13. 
 12. „Berryz工房 │ オリコン芸能人事典-ORICON STYLE“ (јапонски). Oricon. конс. 2014-04-13. 
 13. „スマイレージ │ オリコン芸能人事典-ORICON STYLE“ (јапонски). Oricon. конс. 2014-04-13. 
 14. „Juice=Juice │ オリコン芸能人事典-ORICON STYLE“ (јапонски). Oricon. конс. 2014-03-13. 
 15. „Buono! │ オリコン芸能人事典-ORICON STYLE“ (јапонски). Oricon. конс. 2014-04-13. 
 16. „Fairies │ オリコン芸能人事典-ORICON STYLE“ (јапонски). Oricon. конс. 2014-04-13. 
 17. アイドルグループ“9nine”がメジャーデビュー決定! (9nine) ニュース-ORICON STYLE-“, Oricon, 15 февруари 2007. (на јапонски)
 18. „武藤彩未が歌う80年代ソロアイドルの名曲が配信へ ニュース-ORICON STYLE-“ (јапонски). Oricon. 2014-04-13. 

Надворешни врскиУреди