Јанково е село во Егејска Македонија, Република Грција.

Јанково
Јанково во рамките на Егејска Македонија
Јанково
Местоположба на Јанково во Егејска Македонија
Јанково на карта
Шифра во ЕЛСТАТ

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Надворешни врски уреди