Ye Cracke (изговорено: Д Крек) ― паб на улицата Рајс покрај улицата Хоуп во Ливерпул, Англија. Името е на старoанглиски јазик.[1] И покрај името, „Ye Cracke“ е всушност паб од 19 век. „Воената канцеларија“ е мала просторија во пабот, која е неговиот најстар дел и некогаш била користена за дискутирање на делови од Бурската војна.

Ye Cracke
„Ye Cracke“ во април 2010 година
„Ye Cracke“ во април 2010 година
Местоположба: Ливерпул, Англија

Збирка од околу 20 цртежи на месни згради се прикажани на ѕидот и сите датираат од доцните 1960-ти. Има историски врски со „Битлси“ затоа што бил често посетуван од Џон Ленон и неговата девојка Синтија кога биле во уметничкото училиште,[2] како и бендот „The Quarrymen“, на кои им виси плакета во барот. Лекарите Томас Сесил Греј и Џон Халтон ги осмислиле техниките опишани во нивната книга од 1946 година, „Миљоказ во анестезија“, додека биле во пабот.

Наводи уреди

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2012-03-11. Посетено на 2021-01-28.
  2. http://www.beatlesource.com/savage/1950s/58.10.xx%20ye%20cracke/58.10.xxcracke.html