Voyage (пејач)

српски пејач

Михајло Веруовиќ (Белград, 15 септември 2001), повеќе познат како Војаж (француски: Voyage) — српски пејач.[1]

Војаж во 2021

Животопис Уреди

Михајло Веруовиќ е роден на 15 септември 2001 година во Белград. Со музика почнал да се занимава во основно училиште, а во средното училиште со друштвото од одделението ја основал рап-групата Company.[2] Бендот ја објавил својата прва песна во 2015 година, насловена Дојди поблиску (Приђи ближе). Со групата исто така во 2017 година ја објавил песната Докрај (До краја) и многу други.[3]

Заедно со Андреа, го издал албумот Порок и грев (Порок и грех) во април 2019 година. Албумот бил издаден од продукциската куќа Die Rich[4] и содржал 10 песни напишани од Војаж и Андреа.[5]

Во текот на 2019 година започнувал соработка со продукциската куќа Генерација зед, со која во мај 2019 година ја објавил песната Отровен (Отрован), заедно со Хени,[6] и потоа песната Сеќавања (Сећања), исто така со него.

На пошироката публика стана познат по соработката со Бресквица со песната Врати ме. Во ноември 2019 година го издал својот втор дует со Бресквица наречен Биди тука (Буди ту), а на крајот на декември истата година ја објавил песната Чекори во ноќта (Кораци у ноћи) заедно со Вук Моб и Бресквица.[7]

Во текот на 2020 годинава Војаж продолжил да објавува дуети со Бресквица, па таа годинава ја објавиле песната C'est la vie, Дам, Безимена, Анѓеле, како и песната со Тања СавиќПанцир.

Војаж во почетокот на 2021 година започнал да соработува со продуцентите на филмот и ТВ-серијата Јужен ветер и како дел од таа соработка во март истата година ја објавил песната Играј (Плеши) со британскиот рапер J Fado, а тие двајца го напишале текстот и музиката за песната.[8]

Личен живот Уреди

Михајло е син на Милан Веруовиќ, поранешниот телохранител Зоран Ѓинѓиќ и автор на книгата Третиот куршум (Трећи метак).[2] Кога бил многу мал, тој морал да се пресели во Франција, од каде потекнува неговото уметничко име Voyage, што на француски значи „патување“.[2] Завршил во Девета гимназија.[9] Бил во тригодишна врска со пејачката Анѓела Игњатовиќ, позната под уметничкото име Бресквица.[1]

Дискографија Уреди

Албуми Уреди

 • Порок и грев[10] (ft. Andre, 2019)
 • So Fxcking Blessed[11] (2019)

Синглови Уреди

 • Дојди поблиску (2015)
 • Докрај (2017)
 • Надарен или проклет (ft. Реља Торино, 2017)
 • Метро (2018)
 • Piccolo (2018)
 • Тантала (2018)
 • Бело (2018)
 • Отровен (ft. Henny, 2019)
 • Сеќавање (ft. Henny, 2019)
 • TRAPSTARZ (ft. Јосиф, 2019)
 • V Y B E (ft. Јосиф, 2019)
 • Врати ме (ft. Бресквица, 2019)
 • Биди тука (ft. Бресквица, 2019)
 • Чекори во ноќта (ft. Вук Моб, Бресквица, 2019)
 • Требала (ft. MihaMih, 2019)
 • C'est la vie (ft. Бресквица, 2020)
 • Дам (ft. Бресквица, 2020)
 • Безимена (ft. Бресквица, 2020)
 • Панцир (ft. Тања Савић, Бресквица, 2020)
 • Анѓеле (ft. Бресквица, 2020)
 • Бел град (ft. Бресквица, 2021)
 • Улоги (2021)
 • Тебе те (2021)
 • Играј (2021)

Спотови Уреди

Музичко видео година Режисерот
Отруен 2019 Tsunami Production
Trapstarz 2019 Томислав Живковиќ
Vybe 2019 Томислав Живковиќ
Врати ми 2019 Tsunami Production
Биди тука 2019 Tsunami Production
Чекори во ноќта 2019 Tsunami Production
C'est la vie 2020 Игор Жеќевиќ
Дам 2020 Ѓорѓе Јовчиќ - YUNGGORG
Безимена 2020 Игор Жеќевиќ
Панцир 2020 Немања Новаковиќ
Анѓеле 2020 Игор Жеќевиќ
Танцувај 2021 Немања Новаковиќ
Картел 2021 Игор Жеќевиќ
Bounce 2021 Ѓорѓе Трбовиќ
Аман 2021 Раста
Балка 2021 Немања Новаковиќ
Еуфорија 2021 Немања Новаковиќ
Улоги 2021 Немања Новаковиќ

Наводи Уреди

 

 1. 1,0 1,1 „Oni su trenutno NAJPOPULARNIJI par na muzičkoj sceni?!“. Mondo.Me Prod. Посетено на 29. 12. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 2. 2,0 2,1 2,2 „NETKULTURNO: Voyage je u gostima i pričamo o repu, ponosu i novom albumu!“. Mondo Portal (српски). Посетено на 29. 12. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 3. „KO JE VOYAGE ??“ (англиски). Посетено на 29. 12. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 4. „POROK I GREH - ANDRE x VOYAGE“. YouTube (англиски). Посетено на 29. 12. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 5. „Porok I Greh by Andre x Voyage“. Genius (англиски). Посетено на 29. 12. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 6. „Henny x Voyage - Otrovan (Official Video) prod. by Popov“ (англиски). Посетено на 29. 12. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 7. „VUK MOB FEAT. VOYAGE X BRESKVICA - KORACI U NOĆI“. idjtv.com (англиски). Посетено на 29. 12. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 8. „Vojaž se pridružio ekipi filma "Južni vetar". Noizz.rs (српски). 25. 3. 2021. Посетено на 10. 4. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 9. Ficovic, Aleksandar (27. 12. 2018). „21 pitanje sa Voyage“. Medium (англиски). Посетено на 29. 12. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 10. „Voyage – Generacija Zed“ (српски). Посетено на 29. 12. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 11. „So Fxcking Blessed by Voyage“. Genius (англиски). Посетено на 29. 12. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)