St. Anger е осмиот студиски албум на хеви метал групата Металика, најавен како нивно враќање на музичката сцена. По долгата пауза поради рехабилитација од алкохол на фронтменот Џејмс Хетфилд, бендот повторно се составил за да започне со нов проект. Во меѓувреме од Металика си заминал Џејсон Њустед, па продуцентот Боб Рок свирел бас гитара на албумот. Подоцна на бендот се приклучил Роберт Трухиљо како активен басист. Овие музички записи наишле на лавина од негодување во јавноста. Обожавателите ги обвинила сите членови од Металика дека почнале да прават ну метал и дека се воделе од комерцијалниот успех. Ниедно од овие тврдења не е точно, бидејќи Металика не сакале да се додворуваат на новите фанови, туку едноставно музички созреале и како секој врвен артист сакале да експериметираат со музичките стилови и правци.

„St. Anger“
Студиски албум од Metallica
Издаден5 јни, 2003
Снименмај 2002 – април 2003
ЖанрХеви метал[1]
Траење75:00
Издавачка куќаЕлектра, Вертиго
ПродуцентБоб Рок, Металика
Metallica — Хронологија
ReLoad
(1997)
St. Anger
(2003)
Death Magnetic
(2008)
Издадени песни од St. Anger
 1. "St. Anger"
  Издадена: 23 јуни, 2003[2]
 2. "Frantic"
  Издадена: 15 септември, 2003[3]
 3. "The Unnamed Feeling"
  Издадена: 12 јануари, 2004[4]
 4. "Some Kind of Monster"
  Издадена: 13 јули, 2004[5]

Список на песниУреди

Сите песни се напишани и компонирани од Џејмс Хетфилд, Ларс Улрих, Кирк Хамет и Боб Рок.

Бр. Наслов Траење
1. Frantic“   5:50
2. St. Anger“   7:21
3. Some Kind of Monster“   8:26
4. „Dirty Window“   5:25
5. „Invisible Kid“   8:30
6. „My World“   5:46
7. „Shoot Me Again“   7:10
8. „Sweet Amber“   5:27
9. The Unnamed Feeling“   7:10
10. „Purify“   5:14
11. „All Within My Hands“   8:48
Вк. траење:
1:15:01

НаводиУреди

 1. Reviewed by Tom Sinclair. „Entertainment Weekly Review“, Ew.com, 13 јуни 2003 (посет. 13 август 2011 г).
 2. „St. Anger release date“. Metallica.com. 2003-06-23. конс. 2011-08-13. 
 3. „Frantic release date“. Metallica.com. конс. 2011-08-13. 
 4. „The Unnamed Feeling release date“. Metallica.com. конс. 2011-08-13. 
 5. „Some Kind of Monster release date“. Metallica.com. конс. 2011-08-13.