Отвори го главното мени

NGC 7277 е спирална галаксија во соѕвездието Јужна Риба, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

NGC 7277


Соѕвездие Јужна Риба
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 h 26 m 10,9 s
Деклинација -31° 8' 45""
Положбен агол 125°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
13,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,1
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 0,6'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 27 септември 1834
Други ознаки ESO 467-59, MCG -5-53-4, IRAS 22233-3123

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7277 се споменува и како ESO 467-59, MCG -5-53-4, IRAS 22233-3123.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 27 септември 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7277 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 mag/arcmin2.[2] NGC 7277 има привидни димензии од 1,5' х 0,6'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 h 26 m 10,9 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -31° 8' 45"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 125°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 7277 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 68861. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 384; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7497. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 12.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General

Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)"", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врскиУреди