NGC 5907спирална галаксија во соѕвездието Змеј, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 5907


Соѕвездие Змеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 15 ч 15 м 53,8 с
Деклинација +56° 19' 49""
Положбен агол 155°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
10,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,1
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 12,6' x 1,4'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 5 мај 1788
Други ознаки UGC 9801, MCG 9-25-40, IRAS 15146+5629, CGCG 274-38, CGCG 297-10, FGC 1875

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5907 се споменува и како UGC 9801, MCG 9-25-40, IRAS 15146+5629, CGCG 274-38, CGCG 297-10, FGC 1875.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 5 мај 1788 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5907 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,3 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,1 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[2] NGC 5907 има привидни димензии од 12,6' х 1,4'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 15 ч 15 м 53,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +56° 19' 49"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 155°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 5907 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 54470. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 50; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3871. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1096.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди