NGC 5603Bспирална галаксија во соѕвездието Воловар, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

NGC 5603B


Соѕвездие Воловар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 ч 22 м 56,5 с
Деклинација +40° 25' 1"
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
14,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,1
Површински сјај 15,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2' x 2'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 29 април 1788
Други ознаки UGC 9216, MCG 7-30-7, CGCG 220-10

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5603B се споменува и како UGC 9216, MCG 7-30-7, CGCG 220-10.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 29 април 1788 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5603B е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,4 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,1 m, додека површинскиот сјај изнесува 15,8 m/лм2.[2] NGC 5603B има привидни димензии од 2' х 2'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 ч 22 м 56,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +40° 25' 1".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 5603B е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 51372. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 77; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3038. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 145.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди