NGC 5311леќеста галаксија во соѕвездието Ловечки Кучиња, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 5311
{{{опис}}}
Соѕвездие Ловечки Кучиња
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 48 м 55,8 с
Деклинација +39° 59' 11""
Положбен агол 110°
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0-a
Привиден сјај
(видлив)
12,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,2
Површински сјај 14 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,6' x 2,3'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 14 јануари 1788
Други ознаки UGC 8735, MCG 7-28-72, CGCG 218-52, IRAS 13467+4014

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5311 се споменува и како UGC 8735, MCG 7-28-72, CGCG 218-52, IRAS 13467+4014.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 14 јануари 1788 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5311 е од видот S0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,3 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,2 m, додека површинскиот сјај изнесува 14 m/лм2.[2] NGC 5311 има привидни димензии од 2,6' х 2,3'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 48 м 55,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +39° 59' 11"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 110°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 5311 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 49011. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 76; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3027. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 154.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врскиУреди