NGC 5061елиптична галаксија во соѕвездието Водна Змија, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 5061


Соѕвездие Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 18 м 5,2 с
Деклинација -26° 50' 14""
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E1
Привиден сјај
(видлив)
10,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,3
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,5' x 3'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 28 март 1786
Други ознаки ESO 508-38, MCG -4-31-48, AM 1315-263

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5061 се споменува и како ESO 508-38, MCG -4-31-48, AM 1315-263.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 28 март 1786 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5061 е од видот E1.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,4 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,3 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 m/лм2.[2] NGC 5061 има привидни димензии од 3,5' х 3'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 18 м 5,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -26° 50' 14"".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 5061 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 46330. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 330; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6708. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1039.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди