NGC 4837/2спирална галаксија во соѕвездието Ловечки Кучиња, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Објектот не претставува Дрееров објект.

NGC 4837/2


Соѕвездие Ловечки Кучиња
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 56 м 49,8 с
Деклинација +48° 18' 0"
Положбен агол 90°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sd
Привиден сјај
(видлив)
13,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,4
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,4'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 7 март 1831
Други ознаки UGC 8068, MCG 8-24-12, CGCG 245-6, 1ZW 46

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4837/2 се споменува и како UGC 8068, MCG 8-24-12, CGCG 245-6, 1ZW 46.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 7 март 1831 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4837/2 е од видот Sd.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,8 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,4 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 m/лм2.[2] NGC 4837/2 има привидни димензии од 1' х 0,4'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 56 м 49,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +48° 18' 0".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 90°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 4837/2 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 44198. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 75; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3459. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1350.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди