NGC 4835Aспирална галаксија во соѕвездието Кентаур, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Објектот не претставува Дрееров објект.

NGC 4835A


Соѕвездие Кентаур
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 57 м 13 с
Деклинација -46° 22' 38"
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
13,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,1
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,5' x 0,4'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 3 јуни 1834
Други ознаки ESO 269-15, FGCE 1010, IRAS 12543-4606

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4835A се споменува и како ESO 269-15, FGCE 1010, IRAS 12543-4606.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 3 јуни 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4835A е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,4 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,1 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[2] NGC 4835A има привидни димензии од 2,5' х 0,4'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 57 м 13 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -46° 22' 38".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 0°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 4835A е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 44271. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 402; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8246. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди