NGC 4759Bлеќеста галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

NGC 4759B


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 53 м 5,7 с
Деклинација -9° 12' 14"
Положбен агол 100°
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0-a
Привиден сјај
(видлив)
12,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,6
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,7' x 1,1'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 25 март 1786
Други ознаки NGC 4778, MCG -1-33-37, HCG 62A

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4759B се споменува и како NGC 4778, MCG -1-33-37, HCG 62A.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 25 март 1786 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4759B е од видот S0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,5 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,6 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 m/лм2.[2] NGC 4759B има привидни димензии од 1,7' х 1,1'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 53 м 5,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -9° 12' 14".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 100°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 4759B е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 43757. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 284; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5535. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1600.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди