NGC 4428/1спирална галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 4428/1
Поглед кон NGC 4428
Поглед кон NGC 4428
Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 79°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
12,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,3
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,7' x 0,7'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 16 март 1828
Други ознаки MCG -1-32-12, IRAS 12248-0753

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4428/1 се споменува и како MCG -1-32-12, IRAS 12248-0753.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 16 март 1828 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4428/1 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,3 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 m/лм2.[2] NGC 4428/1 има привидни димензии од 1,7' х 0,7'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 79°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 4428/1 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 40860. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 283; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5527. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1066.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Запис за NGC 4428/1 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди