NGC 4334спирална галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 4334 {{{опис}}}
Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 135°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBab
Привиден сјај
(видлив)
13
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,8
Површински сјај 13,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,2' x 1,1'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 24 април 1830
Други ознаки UGC 7458, MCG 1-32-35, CGCG 42-66, VCC 638, IRAS 12208+0744

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4334 се споменува и како UGC 7458, MCG 1-32-35, CGCG 42-66, VCC 638, IRAS 12208+0744.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 24 април 1830 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4334 е од видот SBab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,8 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,8 m/лм2.[2] NGC 4334 има привидни димензии од 2,2' х 1,1'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 135°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 4334 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 40218. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 193; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 288. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1560.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Запис за NGC 4334 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди