NGC 4164елиптична галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 4164
Поглед кон NGC 4164
Поглед кон NGC 4164
Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 111°
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E3
Привиден сјај
(видлив)
14,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,7
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,3'
Историја
Откривач Ернст Вилхелм Либерехт Темпел
Откриена 22 март 1878
Други ознаки CGCG 69-76, VCC 43

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4164 се споменува и како CGCG 69-76, VCC 43.

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 22 март 1878 година од страна на Ернст Вилхелм Либерехт Темпел, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4164 е од видот E3.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,7 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 m/лм2.[2] NGC 4164 има привидни димензии од 0,5' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 111°.[2]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 4164 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 38877. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 193; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 872. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1385.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Запис за NGC 4164 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература

уреди
  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски

уреди