NGC 3126спирална галаксија во соѕвездието Мал Лав, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 3126
{{{опис}}}
Соѕвездие Мал Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 ч 8 м 20,6 с
Деклинација + 31° 51' 49"
Положбен агол 123°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
12,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,6
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,8' x 0,6'
Историја
Откривач Хајнрих Даре
Откриена 30 април 1864
Други ознаки UGC 5466, MCG 5-24-19, CGCG 153-23, KARA 400, IRAS 10054+3206

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3126 се споменува и како UGC 5466, MCG 5-24-19, CGCG 153-23, KARA 400, IRAS 10054+3206.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 30 април 1864 година од страна на Хајнрих Даре, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3126 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,8 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,6 m, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] NGC 3126 има привидни димензии од 2,8' х 0,6'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 ч 8 м 20,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 31° 51' 49".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 123°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 3126 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 29484. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 104; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2503. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1396.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врскиУреди