NGC 3048/1спирална галаксија во соѕвездието Лав, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 3048/1


Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 54 м 56,5 с
Деклинација + 16° 27' 22"
Положбен агол 123°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
14,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,2
Површински сјај 12,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' x 0,3'
Историја
Откривач Алберт Март
Откриена 27 април 1864
Други ознаки CGCG 92-71

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3048/1 се споменува и како CGCG 92-71.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 27 април 1864 година од страна на Алберт Март, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 48 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3048/1 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,4 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,2 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,4 m/лм2.[2] NGC 3048/1 има привидни димензии од 0,6' х 0,3'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 54 м 56,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 16° 27' 22".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 123°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 3048/1 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 28595. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 189; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1411. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1509.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врскиУреди