NGC 2419збиено ѕвездено јато во соѕвездието Рис, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Телото претставува Дрееров објект.

NGC 2419


Соѕвездие Рис
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 38 м 8,5 с
Деклинација + 38° 52' 57"
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид II
Привиден сјај
(видлив)
10,3
Физички податоци
Привидни димензии 4,6' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 31 декември 1788
Други ознаки GCL 12

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2419 се споменува и како GCL 12.

ОткривањеУреди

Телото е откриено на 31 декември 1788 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2419 е од видот II.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,3 m.[2] NGC 2419 има само една позната привидна димензија, која изнесува 4,6'.[2]

Астрономски податоциУреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 38 м 8,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 38° 52' 57".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 2419 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 100; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2958. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 701.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди