NGC 2386двојна ѕвезда во соѕвездието Близнаци, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 2386

{{{опис}}}

Соѕвездие Близнаци
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 28 м 38,1 с
Деклинација + 33° 46' 35"
Податоци од набљудување
Вид на тело двојна ѕвезда
Морфолошки вид *2
Физички податоци
Историја
Откривач Лоренс Парсонс
Откриена 1 јануари 1876

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 1 јануари 1876 година од страна на Лоренс Парсонс, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 72 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2386 е од видот *2.[1]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 28 м 38,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 33° 46' 35".[2]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 2386 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 100; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2460. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1336.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди