NGC 2204расеано ѕвездено јато во соѕвездието Големо Куче, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 2204


Соѕвездие Големо Куче
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 ч 15 м 33 с
Деклинација - 18° 39' 54"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид III3m
Привиден сјај
(видлив)
8,6
Физички податоци
Привидни димензии 10' x ?'
Историја
Откривач Каролина Хершел
Откриена 26 февруари 1783
Други ознаки OCL 572, ESO 556-SC7

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2204 се споменува и како OCL 572, ESO 556-SC7.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 26 февруари 1783 година од страна на Каролина Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 4,2 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2204 е од видот III3m.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,6 m.[2] NGC 2204 има само една позната привидна димензија, која изнесува 10'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 ч 15 м 33 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 18° 39' 54".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 2204 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 317; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5937. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 894.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди