Мајмунска Глава (маглина)

маглина во соѕвездието Орион
(Пренасочено од NGC 2174)

Мајмунска Глава (NGC 2174) — оддавна маглина во соѕвездието Орион, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Мајмунска Глава (маглина)
Поглед кон NGC 3857
Поглед кон NGC 3857
Соѕвездие Орион
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 ч 9 м 0,3 с
Деклинација + 20° 38' 26"
Податоци од набљудување
Вид на тело оддавна маглина
Морфолошки вид EN
Физички податоци
Привидни димензии 3,5' x 2'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 6 февруари 1877
Други ознаки CED 67A

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како Мајмунска Глава и NGC 2174 се споменува и како CED 67A.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 6 февруари 1877 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 31,5 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, Мајмунска Глава е од видот EN.[1] Мајмунска Глава има привидни димензии од 3,5' х 2'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 ч 9 м 0,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 20° 38' 26".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 2174 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 137; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1326. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1494.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди