NGC 1999оддавно-отсјајна маглина во соѕвездието Орион, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 1999
{{{опис}}}
Соѕвездие Орион
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 36 м 25,4 с
Деклинација - 6° 42' 57"
Податоци од набљудување
Вид на тело оддавно-отсјајна маглина
Морфолошки вид EN+RN
Физички податоци
Привидни димензии 2' x 2'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 5 октомври 1785
Други ознаки LBN 979

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1999 се споменува и како LBN 979.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 5 октомври 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1999 е од видот EN+RN.[1] NGC 1999 има привидни димензии од 2' х 2'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 36 м 25,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 6° 42' 57".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 1999 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 271; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4778. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1477.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди