NGC 1717леќеста галаксија во соѕвездието Орион, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 1717

{{{опис}}}

Соѕвездие Орион
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 58 м 44 с
Деклинација - 0° 28' 40"
Положбен агол 49°
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
14,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,2
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,7'
Историја
Откривач Вилијам Парсонс
Откриена 15 јануари 1849
Други ознаки NGC 1709, MCG 0-13-54, CGCG 394-58, NPM1G -00.0168

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1717 се споменува и како NGC 1709, MCG 0-13-54, CGCG 394-58, NPM1G -00.0168.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 15 јануари 1849 година од страна на Вилијам Парсонс, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 72 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1717 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,2 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,2 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 m/лм2.[2] NGC 1717 има привидни димензии од 0,9' х 0,7'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 58 м 44 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 0° 28' 40".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 49°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 1717 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 16462. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 224; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4737. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 969.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Archinal, Brent A. Version 4.0 of an unpublished list of errata to the RNGC, dated March 19, 1987. (110,0)

Надворешни врскиУреди