NGC 1212леќеста галаксија во соѕвездието Персеј, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 1212
{{{опис}}}
Соѕвездие Персеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 9 м 42,3 с
Деклинација + 40° 53' 35"
Положбен агол 22°
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0-a
Привиден сјај
(видлив)
14,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,5
Површински сјај 13,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,5'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 18 октомври 1884
Други ознаки IC 1883, UGC 2560

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1212 се споменува и како IC 1883, UGC 2560.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 18 октомври 1884 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 16 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1212 е од видот S0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,5 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,7 m/лм2.[2] NGC 1212 има привидни димензии од 1' х 0,5'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 9 м 42,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 40° 53' 35".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 22°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 1212 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 11815. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 63; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2851. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1618.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врскиУреди