NGC 1113ѕвезда во соѕвездието Овен, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 1113


Соѕвездие Овен
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 49 м 4,6 с
Деклинација + 13° 18' 27"
Податоци од набљудување
Вид на тело ѕвезда
Морфолошки вид *
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,2
Физички податоци
Историја
Откривач Алберт Март
Откриена 2 декември 1863

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 2 декември 1863 година од страна на Алберт Март, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 48 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1113 е од видот *.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 15,2 m.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 49 м 4,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 13° 18' 27".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 1113 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 175; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 646. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 16.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врскиУреди