Japan Hot 100 е музичка табела за синглови во Јапонија. Составувана е од Билборд и Hanshin Contents Link почнувајќи од февруари, 2008.[1] Новите синглови на табелата се прикажуваат секоја среда на billboard-japan.com (JST) и секој четвртој на billboard.com (UTC).

Табелата Japan Hot 100 има слична структура како Билборд Хот 100 во САД. Собира податоци за продажбите на ЦД-ата од Soundscan Japan и слушаност на радијата од Plantech.[1] Иако Јапонија има најмногу дигитални спуштања во светот тие не се сметаат за одредување на позицијата на табелите.[1][2]

Првата број-еден песна на табелата била „Step and Go“ од Араши на 3 март, 2008.[3] Песните кои се искачиле на првото место биле три англиски песни и една јапонска песна. Првата била „Bleeding Love“ од Леона Луис на 8 мај, 2008, втората била „Blame it on the Girls“ од Мика, а третата била „Born This Way“ од Лејди Гага на 11 април, 2011.[4][5]

На изданието на 8 март, 2010, „Hitomi no Screen“ од Hey! Say! JUMP станала 100-тата број-еден песна на табелата.

Видете истоУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „Press Release“ (PDF). Billboard (Japanese). Hanshin Contents Link. 2008-02-28. конс. 2009-08-30. 
  2. Gary Trust (2008-05-21). „Billboard Japan Hot 100 Finds Global Audience“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. конс. 2009-08-30. 
  3. „Billboard Japan Chartsビジネス開始のお知らせ“ [Announcement of the Marketing Beginning of Billboard Japan Charts] (Japanese). Kyodo News PR Wire. 2008-02-28. конс. 2009-12-23. 
  4. „Billboard Japan Year-End Press Release“ (PDF). Billboard (Japanese). Hanshin Contents Link. 2009-12-12. Архивирано од изворникот (PDF) на 2009-08-30 . конс. 2009-08-30. 
  5. http://www.billboard-japan.com/system/jp_charts/hot100

Надворешни врскиУреди