IC 883расеано ѕвездено јато во соѕвездието Лебед, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

IC 883
Галаксијата IC 883
Галаксијата IC 883
Соѕвездие Лебед
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 10 м 1 с
Деклинација +34° 58' 6""
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид II1p
Физички податоци
Привидни димензии 3' x ?'
Историја
Откривач Томас Хенри Еспинел Комптон Еспин
Откриена 19 септември 1893
Други ознаки OCL 147, Berkeley 50, in LBN 181?

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 883 се споменува и како OCL 147, Berkeley 50, in LBN 181?.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 19 септември 1893 година од страна на Томас Хенри Еспинел Комптон Еспин.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 883 е од видот II1p.[1] IC 883 има само една позната привидна димензија, која изнесува 3'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 10 м 1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +34° 58' 6"".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на IC 883 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 119.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (Catalog)

Надворешни врскиУреди