IC 349галаксија во соѕвездието Паун, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

IC 349
{{{опис}}}
Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 ч 1 м 7,5 с
Деклинација -61° 49' 59"
Положбен агол 147°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
14,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,8
Површински сјај 14,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 1'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 13 август 1901
Други ознаки ESO 141-18

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 349 се споменува и како ESO 141-18.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 13 август 1901 година од страна на Делајл Стјуарт.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 349 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,1 m/лм2.[2] IC 349 има привидни димензии од 1,2' х 1'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 ч 1 м 7,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -61° 49' 59".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 147°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на IC 349 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 62685.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing

Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди