Отвори го главното мени

Golden Boy е годишна фудбалска награда која се доделува од спортски новинари за млади фудбалери кој играат во Европа и се смета дека бил најимпресивни во текот на една календарска година (две половини од две одделни сезони). Сите номинирани играчи мора да бидат на возраст под 21 година и да играат во највисоката фудбалска лига во една држава.

Golden Boy награда
Matthijs de Ligt 2018.jpg
Матајс де Лихт добитник на наградата за 2018
СпортФудбал
ДржаваИталија Италија
Доделена одTuttosport
History
Прва награда2003
Изданија16
Прв победникХоландија Рафаел ван дер Варт
ПоследенХоландија Матајс де Лихт
Вебсајтtuttosport.com

ПобеднициУреди

 
Рафаел ван дер Варт, добитник на првата награда.
Година Победник Клуб(ови) Позиција Дата на раѓање Наводи
2003   Рафаел ван дер Варт     Ајакс среден ред 1983 [1]
2004   Вејн Руни     Евертон
    Манчестер Јунајтед
напаѓач 1985 [1]
2005   Лионел Меси     Барселона напаѓач 1987 [1]
2006   Сеск Фабрегас     Арсенал напаѓач 1987 [1]
2007   Серхио Агуеро     Атлетико Мадрид напаѓач 1988 [1]
2008   Андерсон     Манчестер Јунајтед среден ред 1988 [2]
2009   Алешандре Пато     Милан напаѓач 1989 [3]
2010   Марио Балотели     Интер
    Манчестер Сити
напаѓач 1990 [4]
2011   Марио Геце     Борусија Дортмунд среден ред 1992 [5]
2012   Иско     Малага среден ред 1992 [6]
2013   Пол Погба     Јувентус среден ред 1993 [7]
2014   Рахим Стерлинг     Ливерпул среден ред 1994 [8]
2015   Антони Марсијал     Монако
    Манчестер Јунајтед
напаѓач 1995 [9]
2016   Ренато Санчес     Бенфика
    Бајерн Минхен
среден ред 1997 [10]
2017   Килијан Мбапе     Монако
    Париз Сен Жермен
напаѓач 1998 [11]
2018   Матајс де Лихт     Ајакс одбрана 1999 [12]

Добитници на наградата по позицијаУреди

Обновено на 23 април 2019
Позиција Победник
среден ред &100000000000000080000008
напаѓач &100000000000000070000007
одбрана &100000000000000010000001

Добитници на наградата по државаУреди

Обновено на 23 април 2019
Држава Победник Година
  Франција &100000000000000030000003 2013, 2015, 2017
  Холандија &100000000000000020000002 2003, 2018
  Англија 2004, 2014
  Аргентина 2005, 2007
  Шпанија 2006, 2012
  Бразил 2008, 2009
  Италија &100000000000000010000001 2010
  Германија 2011
  Португалија 2016

Добитници на наградата по клубовиУреди

Обновено на 23 април 2019

Година во болд го дели добитникот со друг клуб.

Клуб Победник Година
    Манчестер Јунајтед &100000000000000030000003 2004[upper-alpha 1], 2008, 2015[upper-alpha 2]
    Ајакс &100000000000000020000002 2003, 2018
    Барселона &100000000000000010000001 2005
    Арсенал 2006
    Атлетико Мадрид 2007
    Милан 2009
    Манчестер Сити 2010[upper-alpha 3]
    Борусија Дортмунд 2011
    Малага 2012
    Јувентус 2013
    Ливерпул 2014
    Бајерн Минхен 2016[upper-alpha 4]
    Париз Сен Жермен 2017[upper-alpha 2]

НотесУреди

 1. Поделена со Евертон.
 2. 2,0 2,1 поделено со Монако.
 3. Поделено со Интер.
 4. Поделено со Бенфика.

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „Golden Boy: l'Albo d'Oro“. tuttosport.com. 6 December 2008. Архивирано од изворникот на 1 November 2012. конс. 16 May 2012. 
 2. „È Anderson il Golden Boy 2008 di Tuttosport“. tuttosport.com. 6 December 2008. Архивирано од изворникот на 21 October 2012. конс. 14 May 2012. 
 3. „Pato vince il Golden Boy 2009: "Magari emulare Messi...". tuttosport.com. 13 December 2009. Архивирано од изворникот на 21 October 2012. конс. 14 May 2012. 
 4. „Balotelli, Golden Boy 2010: "Un giorno sarò del Milan". tuttosport.com. 21 December 2010. Архивирано од изворникот на 3 January 2012. конс. 14 May 2012. 
 5. „Borussia Dortmund's Mario Gotze lands 'Golden Boy' award for 2011“. Goal.com. Dec 5, 2011. конс. 13 September 2013. 
 6. „Isco wins the 2012 Golden Boy award“. insidespanishfootball.com. 22 December 2012. Архивирано од изворникот на 13 November 2013. конс. 13 September 2013. 
 7. „Pogba wins the 2013 Golden Boy award“. tuttosport.com. 4 December 2013. Архивирано од изворникот на 7 December 2013. конс. 4 December 2013. 
 8. Raheem Sterling named Europe's Golden Boy after excellent year at Liverpool FC“, 20 декември 2014 (посет. 20 декември 2014 г).
 9. Anthony Martial élu Golden Boy 2015“, 19 декември 2015 (посет. 19 декември 2015 г). (на French)
 10. „Renato Sanches è il Golden Boy 2016 di Tuttosport“ [Renato Sanches is Tuttosport's Golden Boy 2016] (Italian). Tuttosport. 24 October 2016. конс. 24 October 2016. 
 11. „Golden Boy, "Le Roi" Mbappé: è il vincitore del 2017“ [Mbappé wins Tuttosport's Golden Boy 2017 award] (Italian). Tuttosport. 23 October 2017. конс. 23 October 2017. 
 12. „De Ligt wins 2018 Golden Boy“. Football Italia. 17 December 2018. конс. 17 December 2018.