7 Ирис

астероид

Ирис (привремена ознака: 7 Ирис) — голем астероид од главниот Астероиден Појас и можеби остаток од планетезимал што орбитира околу Сонцето помеѓу Марс и Јупитер. Ирис е четвртиот најсветол објект во Астероидниот Појас. Тој е класифициран како астероид од типот S, што значи дека има каменест состав.

7 Ирис Iris symbol (fixed width).svg
Iris asteroid eso.jpg
Слика од Ирис направена од Многу голем телескоп во 2017 година[1]
Откривање
ОткривачЏон Хинд
Откриено13 август 1847
Ознаки
Изговор/ˈrs/[2]
Наречена по
Ирис
Главен појас
Орбитални особености[4]
Епоха 27 април 2019 (јд 2458600.5)
Афел2.937 ае (439.4 Gм)
Перихел1.834 ае (274.4 Gм)
2.385 ае (356.8 Gм)
Занесеност0.2312
3.68 a (1345.375 d)
19.03 km/s
140.420°
Наклон5.524°
259.563°
145.265°
Сопствени орбитални елементи[5]
2.3862106 АЕ
Сопствено занесеност
0.2125516
Сопствен наклон
6.3924857°
Сопствено средно движење
97.653672 ° / г
3.6865 г
(1346.493 d)
Прецесија на перихел
38.403324 лс / г
Прецесија на искачувачки јазол
−46.447128 лс / г
Физички особености
Димензииc/a = 0,58 ± 0,07[6]
268+x
234
 km

± (5+x
4
 km
)

214 ± 5 km[1]
200 ± 10 km (IRAS)[4]
538.460 km2
Зафатнина37.153.500 km3[lower-alpha 1]
Маса(13,75 ± 1,3)⋅1018 kg[1][6]
Средна густина
3,2 ± 0,74 g/cm3[6]
2,7 ± 0,3 g/cm3[1]
Екваториска површ. гравит.
&100000000080465540000008.046,554 m/s²
41.404 km/s
7.138843 h (0.2974518 d)[1]
Екваторска вртежна брзина
25.4 m/s[lower-alpha 1]
0.279[6]
0.277
Температура~171 K
max: 275 K (+2°C)
S
6.7[7][8] to 11.4
5.51
0.32" to 0.07"

Откритие и имеУреди

Ирис е откриен на 13 август 1847 година од страна на Џ.Р.Хинд од Лондон, Обединетото Кралство. Тоа било првото откритие на астероид на Хинд и седмиот астероид што е откриен во целост.

Ирис го добил името по божицата на виножитото Ирис во грчката митологија, која била гласник на боговите, особено Хера. Нејзиниот придружник Хера бил особено соодветен на околностите на откритието, бидејќи Ирис била забележана по 3 Јунона за помалку од еден час десно вознесување ( Јунона е римски еквивалент на Хера).

КарактеристикиУреди

 
Споредба на големини: првите 10 астероиди со Месечината на Земјата. Ирис е четврта од десно.

ГеологијаУреди

Ирис е астероид од типот S. Површината е светла и веројатно е мешавина од никел - железо и магнезиум и железо- силикати. Неговиот спектар е сличен на оној на L и LL хондритите со корекции за вселенското атмосферско влијанија,[9] така што може да биде важен придонесувач на овие метеорити. Планетарната динамика исто така укажува дека треба да биде значаен извор на метеорити.[10]

Помеѓу астероидите од типот S, Ирис е на петтото место по геометриски среден пречник по Евномија, Јунона, Амфитрит и Херкулина. Неговата форма е конзистентна со заоблен сфероид со големо екваторијално ископување, што сугерира дека е остаток на планетезимал. Ниту едно семејство на судир не може да се поврзе со Ирис, веројатно затоа што ударот се случил на почетокот на историјата на Сончевиот Систем, а остатоците оттогаш се распрснале.

ОсветленостУреди

 
Поле богато со ѕвезди што го прикажува астероидот Ирис

Светлата површина на Ирис и малата оддалеченост од Сонцето го прават четвртиот најсветол објект во астероидниот појас по Веста, Церера и Палада. Има средна магнитуда на опозиција од +7,8, споредлива со онаа на Нептун, и лесно може да се види со двоглед во повеќето опозиции. Кај типичните противположби маргинално ја надминува поголемата, но потемна Палада.[11] Но, при ретки спротивставувања во близина на перихел, може да достигне светлинска величина од +6,7 (последен пат на 31 октомври 2017 година достигнувајќи јачина од +6,9), што е исто толку светла како Церера некогаш.

Карактеристики на површинатаУреди

Студија на Ханус и неговите соработници, користејќи податоци од инструментот SPHERE на VLT именувал осум кратери со пречник од 20 до 40 km и седум повторливи карактеристики од непозната природа кои остануваат безимени поради недостаток на конзистентност и нивното појавување на работ на Ирис. Имињата се грчки имиња за боја, што одговараат на виножитото како знак на Ирис. Не е познато дали овие имиња се предмет на разгледување од страна на МАС. Останатите 7 карактеристики се означени со A до G.

Именувани карактеристики на Ирис
Карактеристика Изговор грчки Значење
Хлорос /K l oʊ r ɒ S / χλωρός "зелено"
Хрисос /K r aɪ s ɒ S / χρῡσός 'злато'
Цироза /Ови ɪr ɒ S / κιρρός „портокалова“
Цијанос /Ови aɪ ə n ɒ S / κύανος "сино"
Еритрос /Ɛr ɪ θ r ɒ S / ἐρυθρός "црвено"
Глаукос /Ɡ l ɔː k ɒ S / γλαυκός „сиво“ [lower-alpha 3]
Порфира /P ɔːr f ɪ r ə / πορφυρα 'виолетова'
Ксантос /Z æ n θ ɒ S / ξανθός 'жолта'

РотацијаУреди

Ирис има ротационен период од 7,14 часа. Северниот пол на Ирис покажува кон еклиптичните координати (λ, β) проценети на (18°, +19°) со 4° неизвесност (Викинкоски и сор. 2017) или (19°, +26°) со 3° неизвесност (Хануш и сор. 2019). Ова дава аксијален наклон од xx°, што на поголемиот дел од секоја полутопка, сонцето не заоѓа во текот на летото и не изгрева во текот на зимата. На тело без воздух тоа доведува до многу големи температурни разлики.

НабљудувањаУреди

 
Орбитата на 7 Ирис во споредба со орбитите на Земјата, Марс и Јупитер

Ирис бил забележан како крие ѕвезда на 26 мај 1995 година, а подоцна и на 25 јули 1997 година. Двете набљудувања дале дијаметар од околу 200 километри.

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Hanuš, J.; Marsset, M.; Vernazza, P.; Viikinkoski, M.; Drouard, A.; Brož, M.; и др. (24 April 2019). „The shape of (7) Iris as evidence of an ancient large impact?“. Astronomy & Astrophysics. 624 (A121). arXiv:1902.09242. Bibcode:2018DPS....5040406H. doi:10.1051/0004-6361/201834541.
 2. „iris“, Oxford English Dictionary (изд. 3rd.), Oxford University Press, September 2005 Invalid |mode=CS1 (help) (бара Претплата или членство во британска јавна библиотека .)
 3. „iridian“, Oxford English Dictionary (изд. 3rd.), Oxford University Press, September 2005 Invalid |mode=CS1 (help) (бара Претплата или членство во британска јавна библиотека .)
 4. 4,0 4,1 „JPL Small-Body Database Browser: 7 Iris“ (2018-03-27 last obs.). Jet Propulsion Laboratory. Посетено на 17 June 2019.
 5. „AstDyS-2 Iris Synthetic Proper Orbital Elements“. Department of Mathematics, University of Pisa, Italy. Посетено на 1 October 2011.
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 P. Vernazza et al. (2021) VLT/SPHERE imaging survey of the largest main-belt asteroids: Final results and synthesis. Astronomy & Astrophysics 54, A56
 7. Donald H. Menzel; Jay M. Pasachoff (1983). A Field Guide to the Stars and Planets (изд. 2nd.). Boston, MA: Houghton Mifflin. стр. 391. ISBN 0-395-34835-8. Занемарен непознатиот параметар |name-list-style= (help)
 8. „Bright Minor Planets 2006“. Minor Planet Center. Посетено на 2008-05-21.[мртва врска]
 9. Y. Ueda et al.
 10. Migliorini, F.; и др. (1997). „(7) Iris: a possible source of ordinary chondrites?“. Astronomy & Astrophysics. 321: 652. Bibcode:1997A&A...321..652M.
 11. Odeh, Moh'd. „The Brightest Asteroids“. Jordanian Astronomical Society. Архивирано од изворникот на 13 August 2007. Посетено на 2007-07-16.

Надворешни врскиУреди


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „lower-alpha“, но нема соодветна ознака <references group="lower-alpha"/>.