5. северен напоредник

5. северен напоредник (5° СГШ) — напоредник кој се протега на 5 степени северно од Земјината екваторска рамнина. Минува низ Атлантскиот Океан, Африка, Индискиот Океан, Југоисточна Азија, Тихиот Океан и Јужна Америка.

Линија преку Земјата
5. северен напоредник

Тихиот Океан е најширок (околу 19.300 км) долж овој напоредник.[1]

Места уреди

Почнувајќи од нултиот меридијан, па на исток, напоредникот 5° СГШ минува низ следниве места:

Координати Земја, територија и океан Белешки
5°0′N 0°0′E / 5.000° СГШ; 0.000° ИГД / 5.000; 0.000 (нулти меридијан) Атлантски Океан Бенински Залив
5°0′N 5°26′E / 5.000° СГШ; 5.433° ИГД / 5.000; 5.433 (Нигерија)   Нигерија
5°0′N 8°41′E / 5.000° СГШ; 8.683° ИГД / 5.000; 8.683 (Камерун)   Камерун
5°0′N 14°41′E / 5.000° СГШ; 14.683° ИГД / 5.000; 14.683 (Централноафриканска Република)   ЦАР
5°0′N 19°14′E / 5.000° СГШ; 19.233° ИГД / 5.000; 19.233 (Democratic Republic of the Congo)   ДР Конго
5°0′N 19°53′E / 5.000° СГШ; 19.883° ИГД / 5.000; 19.883 (Централноафриканска Република)   ЦАР
5°0′N 24°18′E / 5.000° СГШ; 24.300° ИГД / 5.000; 24.300 (Демократска Република Конго)   ДР Конго
5°0′N 24°38′E / 5.000° СГШ; 24.633° ИГД / 5.000; 24.633 (Централноафриканска Република)   ЦАР
5°0′N 25°8′E / 5.000° СГШ; 25.133° ИГД / 5.000; 25.133 (Демократска Репблика Конго)   ДР Конго
5°0′N 27°29′E / 5.000° СГШ; 27.483° ИГД / 5.000; 27.483 (Јужен Судан)   Јужен Судан
5°0′N 35°21′E / 5.000° СГШ; 35.350° ИГД / 5.000; 35.350 (Илемиски Триаголник) Илемиски Триаголник Спорна територија, под управа на   Кенија, полага право   Јужен Судан
5°0′N 35°25′E / 5.000° СГШ; 35.417° ИГД / 5.000; 35.417 (Јужен Судан)   Јужен Судан
5°0′N 35°49′E / 5.000° СГШ; 35.817° ИГД / 5.000; 35.817 (Етиопија)   Етиопија
5°0′N 45°3′E / 5.000° СГШ; 45.050° ИГД / 5.000; 45.050 (Сомалија)   Сомалија
5°0′N 48°16′E / 5.000° СГШ; 48.267° ИГД / 5.000; 48.267 (Индиски Океан) Индиски Океан Минува помеѓу атолите Јужен Маалхосмадулу и Хорсбург,   Малдиви
Минува веднаш северно од островот Каашидоо,   Малдиви
5°0′N 95°21′E / 5.000° СГШ; 95.350° ИГД / 5.000; 95.350 (Индонезија)   Индонезија Островот Суматра
5°0′N 97°44′E / 5.000° СГШ; 97.733° ИГД / 5.000; 97.733 (Малачки Проток) Малачки Проток
5°0′N 100°29′E / 5.000° СГШ; 100.483° ИГД / 5.000; 100.483 (Малезија)   Малезија Перак, Келантан, Теренгану на Полуостровска Малезија
5°0′N 103°19′E / 5.000° СГШ; 103.317° ИГД / 5.000; 103.317 (Малезија)   Малезија Кампунг Гонг Балај, Теренгану на Полуостровска Малезија
5°0′N 114°55′E / 5.000° СГШ; 114.917° ИГД / 5.000; 114.917 (Брунеј)   Брунеј На островот Борнео
5°0′N 115°7′E / 5.000° СГШ; 115.117° ИГД / 5.000; 115.117 (Брунејски Залив) Брунејски Залив
5°0′N 115°27′E / 5.000° СГШ; 115.450° ИГД / 5.000; 115.450 (Малезија)   Малезија Сабах, остров Борнео
5°0′N 118°52′E / 5.000° СГШ; 118.867° ИГД / 5.000; 118.867 (Целебеско Море) Целебеско Море Минува северно од островите Сибуту,   Филипини
Минува низ островите Бонгао и Симунул,   Филипини
5°0′N 120°0′E / 5.000° СГШ; 120.000° ИГД / 5.000; 120.000 (Филипини)   Филипини Островот Билатан
5°0′N 120°1′E / 5.000° СГШ; 120.017° ИГД / 5.000; 120.017 (Целебеско Море) Целебеско Море Минува веднаш јужно од островите Банаран и Мантабуан,   Филипини
5°0′N 125°23′E / 5.000° СГШ; 125.383° ИГД / 5.000; 125.383 (Тихи Океан) Тихи Океан Минува помеѓу островите Сонсорол и Пуло Ана,   Палау
Минува веднаш јужно од атолите Сатаван и Кошрај,   СД Микронезија
Минува помеѓу атолите Намдрик и Ебон,   Маршалски Острови
Минува веднаш северно од атолот Тераина,   Кирибати
Минува веднаш јужно од Кокосовиот Остров,   Костарика
5°0′N 77°22′W / 5.000° СГШ; 77.367° ЗГД / 5.000; -77.367 (Колумбија)   Колумбија
5°0′N 67°48′W / 5.000° СГШ; 67.800° ЗГД / 5.000; -67.800 (Венецуела)   Венецуела
5°0′N 60°35′W / 5.000° СГШ; 60.583° ЗГД / 5.000; -60.583 (Бразил)   Бразил Рораима
5°0′N 59°59′W / 5.000° СГШ; 59.983° ЗГД / 5.000; -59.983 (Подрачје на според меѓу Гвајана и Венецуела) Спорно подрачје Под управа на   Гвајана, полага право   Венецуела
5°0′N 58°50′W / 5.000° СГШ; 58.833° ЗГД / 5.000; -58.833 (Гвајана)   Гвајана
5°0′N 57°42′W / 5.000° СГШ; 57.700° ЗГД / 5.000; -57.700 (Суринам)   Суринам Во должина од 7 км
5°0′N 57°38′W / 5.000° СГШ; 57.633° ЗГД / 5.000; -57.633 (Гвајана)   Гвајана Во должина од 6 км
5°0′N 57°34′W / 5.000° СГШ; 57.567° ЗГД / 5.000; -57.567 (Суринам)   Суринам Во должина од 8 км
5°0′N 57°30′W / 5.000° СГШ; 57.500° ЗГД / 5.000; -57.500 (Гвајана)   Гвајана Во должина од 12 км
5°0′N 57°24′W / 5.000° СГШ; 57.400° ЗГД / 5.000; -57.400 (Суринам)   Суринам
5°0′N 54°26′W / 5.000° СГШ; 54.433° ЗГД / 5.000; -54.433 (Франција)   Франција   Француска Гвајана
5°0′N 52°25′W / 5.000° СГШ; 52.417° ЗГД / 5.000; -52.417 (Атлантски Океан) Атлантски Океан
5°0′N 9°2′W / 5.000° СГШ; 9.033° ЗГД / 5.000; -9.033 (Либерија)   Либерија
5°0′N 7°32′W / 5.000° СГШ; 7.533° ЗГД / 5.000; -7.533 (Брег на Слоновата Коска)   БСК
5°0′N 5°56′W / 5.000° СГШ; 5.933° ЗГД / 5.000; -5.933 (Атлантски Океан) Атлантски Океан Гвинејски Залив
5°0′N 2°40′W / 5.000° СГШ; 2.667° ЗГД / 5.000; -2.667 (Гана)   Гана
5°0′N 1°38′W / 5.000° СГШ; 1.633° ЗГД / 5.000; -1.633 (Атлантски Океан) Атлантски Океан Бенински Залив

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Pacific Ocean“. Encyclopædia Britannica. Посетено на 27 август 2012.