Поврзани статии: родени на: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 август
Поврзани категории: родени на: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 август
1632  Џон Лок — англиски филозоф.
1862  Морис Метерлинкбелгиски писател.
1915  Ингрид Бергман — шведска глумица.
1920  Јордан Леов — македонски писател.
1920  Чарли Паркер — американски џез-музичар.
1923  Ричард Атенборо — англиски глумец.
1936  Џон Мекејн — американски сенатор.
1938  Елиот Гулд — американски глумец.
1942  Гордана Куиќ — српска писателка.
1942  Стерлинг Морисон — американски рок-музичар, член на групата Велвет андерграунд.
1943  Артур Мекдоналд — канадски физичар, добитник на Нобеловата награда.
1946  Боб Бимон — американски атлетичар, поранешен светски рекордер во скок во далечина.
1947  Џејмс Хант — британски автомобилист, светски првак во трките на „Формула 1“ во 1976 година.
1958  Мајкл Џексон — американски поп-музичар.
1958  Мик Харви — австралиски рок-музичар.
1959  Рамон Диас — аргентински фудбалер.
1963  Елизабет Фрејзер — шкотска рок-музичарка, членка на групата Кокто Твинс.
1963  Стив Кларк — шкотски фудбалер и тренер.
1973  Томас Тухел — германски фудбалер и тренер.
1980  Вилијам Леви — кубански глумец.
1981  Сергеј Рутенка - белоруски ракометар
1986  Андреј Амадор — костарикански велосипедист.
1987  Марко Подрашчанин — српски одбојкар.
1988  Агим Ибраими — македонски фудбалер.
1988  Бартош Курек — полски одбојкар.
1993  Матеуш Поњитка — полски кошаркар.
1996  Дориан Бабунски — македонски фудбалер.
1997  Ејнсли Мејтланд-Најлс — англиски фудбалер.