Светска турнеја на ATП 2010

(Пренасочено од 2010 ATП Светски Тур)

Светски турнир на АТП — професионално тениско коло организирано од АТП. 2010 АТП Светкиот Тур го сочинуваат Гренд Слем турнирите (надгледувани од ИТФ), сериите АТП Мастерс 1000, АТП Мастерс 500 и АТП Мастерс 250, Светското екипно првенство на АТП, Дејвис Купот (организиран од ИТФ), АТП Финале на Светкиот тур. Исто така вклучени во 2010 календарот се Хопман Купот, каде не се добиваат поени и е организиран од ИТФ.[1][2]

Светскиот рекет број 1, победникот на Ролан Гарос и Вимблдон, Роџер Федерер, ја освои својата 16-та титула, победувајќи на 2010 Австралијан Опен.

РаспоредУреди

Ова е целосниот распоред на сезоната 2010, со документирани достигнување до четврт-финалето.[3]

ЛегендаУреди

Гренд Слем Турнири
AТП Финале на Светкиот Тур
АТП Мастерс 1000
АТП Мастерс 500
АТП Мастерс 250
Тимски натпревари

ЈануариУреди

Недела Турнир Шампион Вице-шамписти Полуфиналисти Четвртфиналисти
4 јануари 2010 Хопман Куп
  Перт, Австралија
Хопман
АУ$1,000,000 - Тврда (в) - 8 тимови (РР)
  Шпанија
2–1
  Обединето Кралство
Група А
  Романија
  САД
  Австралија
Група Б
  Казахстан
  Русија
  Германија
2010 Бризбејн Интернешнл
  Бризбејн, Австралија
АТП Светски Тур 250
$372,500 - Тврда - 32S/32Q/16D
  Енди Родик
7–6(2), 7–6(7)
  Радек Штепанек   Томаш Бедрух
  Гаел Монфилс
  Ричард Гаскет
  Томас Белучи
  Џејмс Блејк
  Вејн Одесник
  Џереми Черди
  Марк Гицкел
6–3, 7–6(5)
  Лукаш Длуху
  Линдер Паес
2010 Аирцел Ченаи Опен
  Ченаи, Индија
АТП Светки Тур 250
$398,250 - Тврда - 32S/32Q/16D
  Марин Чилиќ
7–6(2), 7–6(3)
  Станислас Вавринка   Дуди Села
  Јанко Типсаревиќ
  Лукаш Лацко
  Михаел Берер
  Тиемо де Бакер
  Сантјаго Гиралдо
  Марсел Грањолес
  Сантјаго Вентура
7–5, 6–2
  Лу Јен Хсу
  Јанко Типсаревиќ
2010 Катар ЕксонМобил Опен
  Доха, Катар
АТП Светски Тур 250
$1,024,000 - Тврда - 32S/32Q/16D
  Николај Давиденко
0–6, 7–6(8), 6–4
  Рафаел Надал   Роџер Федерер
  Виктор Троицки
  Ернестс Гулбис
  Иво Карловиќ
  Лукаш Кубот
  Стив Дарцис
  Гуљелмо-Гарсија Лопез
  Алберт Монтањес
6–4, 7–5
  Франтишек Чермак
  Михел Мартинак
11 јануари 2010 Медибанк Интернешнл
  Сиднеј, Австралија
АТП Светски Тур 250
$372,500 - Тврда - 28S/32Q/16D
  Маркос Багдатис
6–4, 7–6(2)
  Ричард Гаскет   Жулиен Бенату
  Марди Фиш
  Потито Стараре
  Леонардо Мејер
  Лејтон Хјуит
  Петер Лушчак
  Даниел Нестор
  Ненад Зимоњиќ
6–3, 7–6(5)
  Рос Хучинс
  Џордан Кер
Хајнекен Опен
  Окленд, Нов Зеланд
АТП Светски Тур 250
$355,500 - Тврда - 28S/32Q/16D
  Џон Иснер
6–3, 5–7, 7–6(2)
  Арнауд Клемент   Алберт Монтањес
  Филип Кохлшрајбер
  Томи Робредо
  Михаел Ламер
  Марк Гикуел
  Јурген Мелцер
  Маркус Даниел
  Хориа Текау
7–5, 6–4
  Марсело Мело
  Бруно Соарес
18 јануари
25 јануари
2010 Аустралијан Опен
  Мелбурн, Австралија
Гренд Слем
АУ$10,712,240 - Тврда
128S/128Q/64D/32X
Сингл жрепка - Дабл жрепка - Мешано жрепка
  Роџер Федерер
6–3, 6–4, 7–6(11)
  Енди Мареј   Жо-Вилфред Цонга
  Марин Чилиќ
  Николај Давиденко
  Новак Ѓоковиќ
  Енди Родик
  Рафаел Надал
  Боб Брајан
  Мајк Брајан
6–3, 6–7(5), 6–3
  Даниел Нестор
  Ненад Зимоњиќ
  Леандер Паес
  Кара Блек
7–5, 6–3
  Јарослав Левински
  Екатерина Макарова

ФевруариУреди

Недела Турнир Шампион Вице-шапион Полуфиналисти Четвртфиналисти
1 февруари 2010 СА Тенис Опен
  Јоханесбург, Јужна Африка
Светскиот турнир на 250 на АТП
$442,500 - Тврда - 32S/32Q/16D
  Фелисиано Лопез
7–5, 6–1
  Стефане Роберт   Гаел Монфилс
  Давид Ферер
  Лу Јен-хсу
  Рајив Рам
  Дастин Браун
  Сомдев Деварман
  Рохан Бопана
  Аисам-ул-Хаг Куреши
2–6, 6–3, [10–5]
  Карол Бек
  Харел Леви
2010 ПБЗ Загреб
  Загреб, Хрватска
Светски турнир 250 на АТП
€398,250 - Тврда (в) - 32S/32Q/16D
  Марин Чилиќ
6–4, 6–7(5), 6–3
  Михаел Берер   Јурген Мелцер
  Филип Пецшнер
  Иво Карловиќ
  Иљја Марченко
  Виктор Троицки
  Лукаш Лацко
  Јурген Мелцер
  Филип Пецшнер
3–6, 6–3, [10–8]
  Арнод Клемент
  Оливиер Рохус
2010 Мовистар Опен
  Сантјаго, Чиле
Светски турнир 250 на АТП
$398,250 - Земја (Црвена) - 32S/32Q/16D
  Томаз Белучи
6–2, 0–6, 6–4
  Хуан Монако   Фернардо Гонзалез
  Жоао Соуза
  Марсел Грањолерс
  Едуардо Шванк
  Алберто Мартин
  Петер Лучак
  Лукаш Кубот
  Оливер Мараш
6–4, 6–0
  Потото Стариче
  Хорасио Зебаљо
8 февруари 2010 Сап Опен
  Сан Хозе, САД
Светскиот турнир 250 на АТП
$531,000 - Тврда (в) - 32S/32Q/16D
  Фернандо Вердаско
3–6, 6–4, 6–4
  Енди Родик   Сем Кјури
  Денис Истомин
  Томаш Бедрух
  Мајкл Расел
  Филип Кохлшрајбер
  Рикардус Беранкис
  Мерди Фиш
  Сем Кјури
7–6(3), 7–5
  Бенџамин Бекер
  Леонардо Маер
2010 Светскиот тениски турнир на АБН АМРО
  Ротердам, Холандија
Светскиот турнир 500 на АТП
€1,150,000 - Тврда (в) - 32S/32Q/16D
  Робин Содерлинг
6–4, 2–0 предаден[4]
  Микаил Јужни   Новак Ѓоковиќ
  Николај Давиденко
  Флориан Маер
  Гаел Монфилс
  Жулиен Бенату
  Јурген Мелцер
  Даниел Нестор
  Ненад Зимоњиќ
6–4, 4–6, [10–7]
  Симон Аспелин
  Паул Хенли
2010 Бразил Опен
  Коста де Саупие, Brazil
Светскиот турнир 250 на АТП
$442,500 - Земја (Црвена) - 32S/32Q/16D
  Хуан Карлос Фереро
6–1, 6–0
  Лукаш Кубот   Рикардо Мело
  Игор Андреев
  Карлос Берлук
  Томаз Белучи
  Пабло Кувас
  Фабио Фоњини
  Пабло Кувас
  Марсел Грањолерс
7–5, 6–4
  Лукаш Кубот
  Оливер Мараш
15 февруари 2010 Опен 13
  Марсеј, Франција
Светскиот турнир 250

на АТП0
€512,750 - Тврда (в) - 28S/32Q/16D ||   Михаел Љодра
6–3, 6–4 ||   Жулиен Бенату ||rowspan=2|   Миша Ѕверев
  Жо-Вилфред Цонга ||rowspan=2|   Робин Содерлинг
  Гиљерме Руфин
  Гаел Монфилс
  Иљја Марченко

  Жулиен Бенату
  Михаел Љодра
6–4, 6–3
  Хулиен Кновле
  Роберт Линдстед
2010 Регион Морган Киган Шампионат
  Мемфис, САД
AТП Светски Тур 500
$1,100,000 - Тврда (в) - 32S/32Q/16D
  Сем Кјури
6–7(3), 7–6(5), 6–3
  Џон Иснер   Ернест Гулбис
  Филип Пецшнер
  Енди Родик
  Томас Бедрух
  Иво Карловиќ
  Лукаш Лацко
  Џон Иснер
  Сем Кјури
6–4, 6–4
  Рос Хутчинс
  Џордан Кер
2010 Копа Телмекс
  Буенос Аирес, Аргентина
AТП Светски Тур 250
$475,300 - Земја (Црвена) - 32S/32Q/16D
  Хуан Карлос Фереро
5–7, 6–4, 6–3
  Давид Ферер   Алберт Монтањес
  Хуан Монако
  Игор Андреев
  Давид Налбандиан
  Хорасио Зебаљос
  Сантјаго Вентура
  Себастијан Прието
  Хорасио Зембаљос
7–6(4), 6–3
  Симон Греул
  Петер Лучак
22 февруари 2010 Дубаи Шампионат
  Дубаи, ОАЕ
AТП Светски Тур 500
$1,619,500 - Тврда - 32S/32Q/16D
  Новак Ѓоковиќ
7–5, 5–7, 6–3
  Микаил Јужни   Јурген Мелцер
  Маркос Багдатис
  Марин Чилиќ
  Јанко Типсаревиќ
  Михаел Берер
  Иван Љубичиќ
  Симон Аспелин
  Паул Хенли
6–2, 6–3
  Лукаш Длуху
  Леандер Паез
2010 Албието Мекиско Телцел
  Акапулко, Мексико
AТП Светски Тур 500
$955,000 - Земја (Црвена) - 32S/32Q/16D
  Давид Ферер
6–3, 3–6, 6–1
  Хуан Карлос Фереро   Хуан Монако
  Фернандо Гонзалез
  Фернандо Вердаско
  Николас Алмагро
  Пабло Кувас
  Едуардо Шванк
  Лукаш Кубот
  Оливер Мараш
6–0, 6–0
  Фабио Фоњини
  Потито Стараче
2010 Делреј Бич Интернационал
  Делреј Бич, САД
AТП Светски Тур 250
$442,500 - Тврда - 32S/32Q/16D
  Ернест Гулбис
6–2, 6–3
  Иво Карловиќ   Јарко Нимиенен
  Мерди Фиш
  Леонардо Маер
  Бенџамин Бекер
  Џереми Чарди
  Џејмс Блејк
  Боб Брајан
  Мајк Брајан
6–3, 7–6(3)
  Филип Маркс
  Игор Зеленај

МартУреди

Недела Турнир Шампион Вице-шапион Полуфиналисти Четвртфиналисти
1 март 2010 Дејвис Куп Прва рунда
  Логроњо, Шпанија - Земја (црвена)
  Тулон, Франција - Тврда (в)
  Москва, Русија - Тврда (в)
  Стокхолм, Шведска - Тврда (в)
  Вараждин, Хрватска - Тврда (в)
  Белград, Србија - Земја (црвена)(в) (i)
  Кокуимбо, Чиле - Земја (црвена)
  Бри, Белгија - Земја (црвена)(в)
Победници во првата рунда
  Шпанија 4–1
  Франција 4–1
  Русија 3–2
  Аргентина 3–2
  Хрватска 5–0
  Србија 3–2
  Чиле 4–1
  Чешка 4–1
Губитници во првата рунда
  Швајцарија
  Германија
  Индија
  Шведска
  Еквадор
  САД
  Израел
  Белгија
8 март
15 март
2010 Индијана Велс Мастерс
  Индијана Велс, САД
АТП Светски Тур Мастерс 1000
$3,645,000 - Тврда - 96S/48Q/32D
Сингл жрепка - Дабл жрепка
  Иван Љубичиќ
7–6(3), 7–6(5)
  Енди Родик   Робин Содерлинг
  Рафаел Надал
  Томи Робредо
  Енди Мареј
  Томаш Бедрух
  Хуан Монако
  Марк Лопез
  Рафаел Надал
7–6(8), 6–3
  Даниел Нестор
  Ненад Зимоњиќ
22 март
29 март
2010 Мајами Мастерс
  Мајами, САД
АТП Светски Тур Мастерс 1000
$3,645,000 - Тврда - 96S/48Q/32D
Сингл жрепка - Дабл жрепка
  Енди Родик
7–5, 6–4
  Томаш Бедрух   Робин Содерлинг
  Рафаел Надал
  Фернандо Вердаско
  Микаел Јужни
  Жо-Вилфред Цонга
  Николас Алмгро
  Лукаш Длуху
  Леандер Паез
6–2, 7–5
  Махеш Бупати
  Макс Мирнји

АприлУреди

Недела Турнир Шампион Вице-шапион Полуфиналисти Четвртфиналисти
5 април 2010 Гранд При Хасан
  Казабланка, Мароко
АТП Светски Тур 250
€398,250 - Земја (Црвена) - 28S/32Q/16D
Сингл жрепка - Дабл жрепка
  Станислас Вавринка   Виктор Ханеску   Потито Стараче
  Флорент Сера
  Реда Ел Амрани
  Лукаш Кубот
  Ришард Гаскет
  Гуљелмо Гарија-Лопез
  Роберт Линдстед
  Хориа Текау
6–2, 3–6, [10–7]
  Рохан Бопана
  Аисам-ул-Хак Куреши
2010 УС Машки Шампионат на Земјена Подлога
  Хјустон, САД
АТП Светски Тур 250
$442,500 - Земја Црвена) - 28S/32Q/16D
Сингл жрепка - Дабл жрепка
 Хуан Игнасио Чела
5–7, 6–4, 6–3
  Сем Кјури
  Хорасио Зебаљос
  Вејн Одесник
  Фернандо Гонзалез
  Лејтон Хјуит
  Николас Масу
  Хавиер Малисе
  Боб Брајан
  Мајк Брајан
6–3, 7–5
  Стефен Хус
  Весли Муди
12 април 2010 Монте Карло Мастерс
  Монте Карло, Монако
АТП Светски Тур Мастерс 1000
€2,227,500 - Земја (Црвена) - 56S/28Q/24D
Сингл жрепка - Дабл жрепка
  Рафаел Надал
6–0, 6–1
  Фернандо Вердаско   Новак Ѓоковиќ
  Давид Ферер
  Давид Налбандијан
  Алберт Монтањес
  Филип Кохлшрајбер
  Хуан Карлос Фереро
  Даниел Нестор
  Ненад Зимоњиќ
6–3, 2–0 предадено
  Махеш Бупати
  Макс Мирнји
19 Април Барселона Опен Банко Сабадел
  Барселона, Шпанија
АТП Светски Тур 500
€1,550,000 - Земја (Црвена) - 56S/28Q/24D
Сингл жрепка - Дабл жрепка
  Фернандо Вердаско
6–3, 4–6, 6–3
  Робин Содерлинг   Давид Ферер
  Тиемо де Бакер
  Томаз Белучи
  Ернестс Гулбис
  Жо-Вилфред Цонга
  Едуаро Шванк
  Даниел Нестор
  Ненад Зимоњиќ
4–6, 6–3, [10–6]
  Лејтон Хјуит
  Марк Кноулес
26 април 2010 Рим Мастерс
  Рим, Италија
АТП Светски Тур Мастерс 1000
€2,227,500 - Земја (Црвена) - 56S/28Q/24D
Сингл жрепка - Дабл жрепка
  Рафаел Надал
7–5, 6–2
  Давид Ферер   Ернестс Гулбис
  Фернандо Вердаско
  Фелисиано Лопез
  Станислас Вавринка
  Жо-Вилфред Цонга
  Новак Ѓоковиќ
  Боб Брајан
  Мајк Брајан

6–2, 6–3
  Џон Иснер
  Сем Кјури

МајУреди

Недела Турнир Шампион Вице-шапион Полуфиналисти Четвртфиналисти
3 мај 2010 БМВ Опен
  Минхен, Германија
АТП Светски Тур 250
€398,250 - Земја (Црвена) - 32S/32Q/16D
Сингл жрепка - Дабл жрепка
  Микаил Јужни
6–3, 4–6, 6–4
  Марин Чилиќ   Маркос Багдатис
  Филип Пецшнер
  Николас Алмагрo
  Филип Кохлшрајбер
  Томаш Бедрух
  Јан Хаек
  Оливер Марах
  Сантјаго Вентура
5–7, 6–3, [16–14]
  Ерик Буторац
  Михаел Кохлман
2010 Србија Опен
  Белград, Србија
АТП Светски Тур 250
€373,200 - Земја (Црвена) - 28S/32Q/16D
Сингл жрепка - Дабл жрепка
  Сем Кјури
3–6, 7–6(4), 6–4
  Џон Иснер   Филип Крајиновац
  Станислас Вавринка
  Новак Ѓоковиќ
  Игор Анреев
  Виктор Троицки
  Ришард Гаскет
  Сантјаго Гонзалез
  Травис Ретенмаер
7–6(6), 6–1
  Томаш Беднарек
  Матеуш Ковалчик
2010 Есторил Оопен
  Есторил, Португалија
АТП Светски Тур 250
€398,250 - Земја (Црвена) - 28S/32Q/16D
Сингл жрепка - Дабл жрепка
  Алберт Монтањес
6–2, 6–7(4), 7–5
  Фредерико Жил   Роџер Федерер
  Гуљелмо Гарсија-Лопез
  Арнод Клемент
  Пабло Кувас
  Алберто Мартин
  Руи Макадо
  Марк Лопез
  Давид Мареро
7–6(1), 4–6, [10–4]
  Пабло Кувас
  Марсел Грањолерс
10 мај 2010 Мадрид Мастерс
  Мадрид, Шпанија
АТП Светски Тур Мастерс 1000
€2,835,000 - Земја (Црвена) - 56S/28Q/24D
Сингл жрепка - Дабл жрепка
  Рафаел Надал
6–4, 7–6(5)
  Роџер Федерер   Давид Ферер
  Николас Алмагро
  Ернестс Гулбис
  Енди Мареј
  Јурген Мелцер
  Гаел Монфилс
  Боб Брајан
  Мајк Брајан
6–3, 6–4
  Даниел Нестор
  Ненад Зимојниќ
17 мај 2010 АРАГ Светски Тимски Куп
  Диселдорф, Германија
АТП Светски Тимски Шампионат
€1,351,000 - Земја (Црвена) - 8 тима (по групи)
  Аргентина
2–1
  САД
Плава Група
  Франција
  Германија
  Србија
Црвена Група
  Чешка
  Шпанија
  Австралија
2010 Ница Азурен Брег Опен
  Ница, Франција
АТП Светски Тур 250
€398,250 - Земја (Црвена) - 28S/32Q/16D
Сингл жрепка - Дабл жрепка
  Ришард Гаскет
6–3, 5–7, 7–6(5)
  Фернандо Вердаско   Потито Стараче
  Леонардо Маер
  Оливер Рохус
  Гаел Монфилс
  Маркос Багдатис
  Сергиј Стакховски
  Марсело Мело
  Бруно Соарез
1–6, 6–3, [10–5]
  Рохан Бопана
  Аисам-ул-Хак-Куреши
23 мај
6 јуни
2010 Ролан Гарос
  Париз, Фрaнција
Гренд Слем
€ - Земја (Црвена)
128S/128Q/64D/32X
Сингл жрепка - Дабл жрепка - Мешано жрепка

Статистички информацииУреди

 
Новиот Светскик рекет бр. 2 Новак Ѓоковиќ го освои својот прв трофеј во 2010 и ја одбрани сингл титулата за првпат во неговата кариера во Дубаи.[5]

Овие табели го прикажуваат бројот на сингл (S), дабл (D) и мешани двојки (X) титули освоени од секој играч и секоја нација за време на сезоната, од сите АТП категории: Гренд Слем, Финалниот светски турнир на АТП, Мајсторскиот турнир 1000 на АТП, АТП Мастерс 500 и АТП Мастерс 250.[3] Играчите/нациите се подредени по: 1) вкупниот број на титули (титулите во дабл освоени од двајца тенисери од иста нација, за нацијата се брои само една титула); 2) собраната важост на титулите (една победа на Гренд Слем вреди колку две победи на Мастерс 1000, една победа на на Финалето на светскиот турнир вреди колку една и пол победа на Мастерс 1000, една победа на Мастерс 100 вреди колку две победи на Мастерс 500, една победа на Мастерс 500 вреди колку две победи на Мастерс 250); 3) се раководи според сингл > дабл > мешани двојки хиерархијата; 4) се употребува азбучен ред (според презимето на тенисерот).

За да се избегне забуна и двојно броење, овие табли треба да се обновуваат откако настанот е завршен. Табелите се обновени после завшените турнири во седмицата од 15 март.

ЛегендаУреди

Гренд Слем Турнири
AТП Финале на Светкиот Тур
АТП Мастерс 1000
АТП Мастерс 500
АТП Мастерс 250
Тимски натпревари

Титули освоени по играчиУреди

Вкупно Играч  S   D   X   S   D   S   D   S   D   S   D   S   D   X 
5   Боб Брајан (САД) ● ● ● ● 0 5 0
5   Мак Брајан (САД) ● ● ● ● 0 5 0
4   Рафаел Надал (Шпанија) 3 1 0
4   Ненад Зимојниќ (Србија) ● ● 0 4 0
4   Даниел Нестор (Канада) ● ● 0 4 0
4   Сем Кјури (САД) 2 2 0
3   Оливиер Марах (Австрија) ● ● 0 3 0
2   Леандер Паез (Индија) 0 1 1
2   Енди Родик (САД) 2 0 0
2   Марк Лопез (Шпанија) 0 2 0
2   Фернандо Вердаско (Шпанија) 2 0 0
2   Џон Инсер (САД) 1 1 0
2   Лукаш Кубот (Полска) 0 2 0
2   Хуан Карло Фереро (Шпанија) ● ● 2 0 0
2   Марин Чилиќ (Хрватска) ● ● 2 0 0
2   Михаел Љодра (Франција) 1 1 0
2   Алберт Монтањес (Шпанија) 1 1 0
2   Сантјаго Вентура (Шпанија) ● ● 0 2 0
2   Марсел Грањолерс (Шпанија) ● ● 0 2 0
2   Хориа Текау (Романија) ● ● 0 2 0
1   Роџер Федерер (Швајцарија) 1 0 0
1   Иван Љубичиќ (Хрватска) 1 0 0
1   Лукаш Длуху (Чешка) 0 1 0
1   Давид Ферер (Шпанија) 1 0 0
1   Робин Содерлинг (Шведска) 1 0 0
1   Новак Ѓоковиќ (Србија) 1 0 0
1   Симон Аспелин (Шведска) 0 1 0
1   Пол Хенли (Австралија) 0 1 0
1   Маркос Багдатис (Кипар) 1 0 0
1   Томаз Белучи (Бразил) 1 0 0
1   Станислас Вавринка (Швајцарија) 1 0 0
1   Ернестс Гулбис (Латвија) 1 0 0
1   Николај Давиденко (Русија) 1 0 0
1   Микаил Јужни (Русија) 1 0 0
1   Фелисиано Лопез (Шпанија) 1 0 0
1   Хуан Игнасио Чела (Аргентина) 1 0 0
1   Жулиен Бенату (Франција) 0 1 0
1   Рохан Бопана (Индија) 0 1 0
1   Гуљелмо Гарсија-Лопез (Шпанија) 0 1 0
1   Марк Гицкел (Франција) 0 1 0
1   Сантјаго Гонзалез (Мексико) 0 1 0
1   Маркус Даниел (Нов Зеланд) 0 1 0
1   Хорасио Зебаљос (Аргентина) 0 1 0
1   Пабло Кувас (Уругвај) 0 1 0
1   Аисам-ул-Хак-Куреши (Пакистан) 0 1 0
1   Роберт Линстед (Шведска) 0 1 0
1   Давид Мареро (Шпанија) 0 1 0
1   Јурген Мелцер (Австрија) 0 1 0
1   Филип Пецшнер (Германија) 0 1 0
1   Себастиајан Прието (Аргентина) 0 1 0
1   Травис Ретенмаер (САД) 0 1 0
1   Мерди Фиш (САД) 0 1 0
1   Џереми Чарди (Франција) 0 1 0

Титули освоени по нацииУреди

Вкупно Нација  S   D   X   S   D   S   D   S   D   S   D   S   D   X 
16   Шпанија (Шпанија) 3 1 2 5 5 10 6 0
13   САД (САД) 1 1 2 1 1 3 4 5 8 0
5   Србија (Србија) 1 1 2 1 1 4 0
4   Канада (Канада) 1 2 1 0 4 0
4   Австрија (Австрија) 1 3 0 4 0
3   Индија (Индија) 1 1 1 0 2 1
3   Хрватска (Хрватска) 1 2 3 0 0
3   Шведска (Шведска) 1 1 1 1 2 0
3   Франција (Франција) 1 2 1 2 0
2   Швајцарија (Швајцарија) 1 1 2 0 0
2   Полска (Полска) 1 1 0 2 0
2   Русија (Русија) 2 2 0 0
2   Аргентина (Аргентина) 1 1 1 1 0
2   Романија (Романија) 2 0 2 0
1   Чешка (Чешка) 1 0 1 0
1   Австралија (Австралија) 1 0 1 0
1   Бразил (Бразил) 1 1 0 0
1   Кипар (Кипар) 1 1 0 0
1   Латвија (Латвија) 1 1 0 0
1   Германија (Германија) 1 0 1 0
1   Мексико (Мексико) 1 0 1 0
1   Нов Зеланд (Нов Зеланд) 1 0 1 0
1   Пакистан (Пакистан) 1 0 1 0
1   Уругвај (Уругвај) 1 0 1 0

Останати информацииУреди

 
21-годишниот, Ернестс Гулбис ја освои својата прва поважна сингл титула во Светскиот турнир на АТП во Делреј Бич, победувајќи го Иво Карловиќ во финалето.[6]

Следниве играчи ја освоија својата прва титула во Светскиот турнир на АТП:

 •   Џереми Чарди - Бризбејн (дабл)
 •   Гуљелмо Гарсија-Лопез - Доха (дабл)
 •   Џон Иснер - Окленд (сингл)
 •   Маркус Даниел - Окленд (дабл)
 •   Хориа Текау - Окленд (дабл)
 •   Аисам-ул-Хак Куреши - Јоханесбург (дабл)
 •   Филип Пецшнер - Загреб (дабл)
 •   Сем Кјури - Сан Хозе (дабл)
 •   Хорасио Зебаљос - Буенос Аирес (дабл)
 •   Ернестс Гулбис - Делрај Бич (сингл)
 •   Сантјаго Гонзалез - Белград (дабл)
 •   Травис Ратенмаер - Белград (дабл)

Следниве играчи ја одбранија титулата во овогодинешниот АТП Светски Тур:

 •   Марк Гицкел - Бризбејн (дабл)
 •   Марин Чилиќ - Загреб (сингл), Ченаи (сингл)
 •   Боб Брајан - Аустралијан Опен (дабл), Делреј Бич (дабл), Хјустон (дабл)
 •   Мајк Брајан - Аустралијан Опен (дабл), Делреј Бич (дабл), Хјустон (дабл)
 •   Даниел Нестор - Ротердам (дабл), Монте-Карло(дабл), Барселона(дабл)
 •   Ненад Зимоњи - Ротердам (дабл), Монте-Карло(дабл), Барселона(дабл)
 •   Марсел Грањолерс - Косто до Саупие (дабл)
 •   Михаел Љодра - Марсеј (дабл)
 •   Новак Ѓоковиќ - Дубаи (сингл)
 •   Рафаел Надал - Монте-Карло(сингл), Рим(сингл)
 •   Алберт Монтањес - Есторил (сингл)

АТП РангингУреди

според 28 декември, 2009
# Играч Поени
1   Роџер Федерер (Швајцарија) 10550
2   Рафаел Надал (Шпанија) 9205
3   Новак Ѓоковиќ (Србија) 8310
4   Енди Мареј (Обединето Кралство) 7030
5   Хуан Мартин дел Потро (Аргентина) 6785
6   Николај Давиденко (Русија) 4930
7   Енди Родик (САД) 4410
8   Робин Содерлинг (Шведска) 3410
9   Фернандо Вердаско (Шпанија) 3300
10   Жо-Вилфред Цонга (Франција) 2875
11   Фернандо Гонзалез (Чиле) 2870
12   Радек Штепанек (Чешка) 2625
13   Гаел Монфилс (Франција) 2610
14   Марин Чилиќ (Хрватска) 2430
15   Жил Симон (Франција) 2275
16   Томи Робредо (Шпанија) 2175
17   Давид Ферер (Шпанија) 1870
18   Томи Хас (Германија) 1855
19   Микаел Јужни (Русија) 1690
20   Томаш Бедрух (Чешка) 1655
АТП ранг листа (поединечно), од 14 септември 2015 [7]
# Играч Бодови Промена
1   Новак Ѓоковиќ (СРБ) 16145
2   Роџер Федерер (ШВА) 9405
3   Енди Мари (ВБР) 8660
4   Станислас Вавринка (ШВА) 6000 1
5   Томаш Бердих (ЧЕШ) 5050 1
6   Кеј Нишикори (ЈАП) 5015 2
7   Рафаел Надал (ШПА) 3770 1
8   Давид Ферер (ШПА) 3695 1
9   Милош Раониќ (КАН) 2790 1
10   Жил Симон (ФРА) 2560 1
11   Ришар Гаске (ФРА) 2490 1
12   Кевин Андерсон (ЈАР) 2430 2
13   Џон Изнер (САД) 2325
14   Марин Чилиќ (ХРВ) 2270 5
15   Давид Гофан (БЕЛ) 2115
16   Фелисијано Лопез (ШПА) 1935 3
17   Жо-Вилфрид Цонга (ФРА) 1785 2
18   Иво Карловиќ (ХРВ) 1620 3
19   Григор Димитров (БУГ) 1600 2
20   Доминик Тим (АВТ) 1555

Промени од минатонеделното рангирање

Предводници на Светскиот турнир на АТП според парични наградиУреди

Според 17 мај, 2010.[8]

# Земја Играч Сингл Дабл Вкупно Кариера
1.   Шпанија Рафаел Надал $2,491,500 $105,380 $2,596,880 $29,821,044
2.   Швајцарија Роџер Федерер $2,441,263 $10,905 $2,452,168 $55,814,237
3.   САД Енди Родик $1,224,400 $12,826 $1,237,226 $18,346,311
4.   Обединето Кралство Енди Мареј $1,216,250 $9,199 $1,225,449 $11,145,942
5.   Шпанија Фернандо Вердаско $1,167,234 $24,878 $1,167,234 $6,486,414
6.   Шпанија Давид Ферер $1,055,531 $20,580 $1,076,111 $8,008,600
7.   Шведска Робин Содерлинг $970,852 $3,490 $974,342 $6,342,104
8.   Србија Новак Ѓоковиќ $924,528 $8,744 $933,272 $16,917,370
9.   Хрватска Иван Љубичиќ $798,884 $46,374 $845,258 $8,883,189
10.   Хрватска Марин Чилиќ $770,854 $6,499 $777,353 $2,978,704

Статистички предеводници во Светскиот турнир на АТПУреди

Според 09 мај, 2010.[9]

АСОВИ
Поз Игач Асови Мечови
1   Џон Иснер 489 30
2   Иво Карловиќ 472 25
3   Енди Родик 376 30
4   Сем Кјури 294 26
5   Ернестс Гулбис 278 31
6   Иван Љубичиќ 258 20
7   Жо-Вилфред Цонга 254 27
8   Николас Алмагро 248 32
9   Марин Чилиќ 244 33
10   Фелисиано Лопез 239 25
ОСВОЕНИ ГЕМОВИ НА СВОЈ СЕРВИС
Поз Играч % Мечови
1   Енди Родик 92 30
2   Иво Карловиќ 91 25
3   Рафаел Надал 90 35
4   Џон Иснер 90 30
5   Иван Љубичиќ 88 20
6   Томаш Бедрух 87 31
7   Ернестс Гулбис 86 31
8   Сем Кјури 86 26
9   Роџер Федерер 86 25
9   Фелисиано Лопез 86 25
СПАСЕНИ БРЕЈК ТОПКИ
Поз Играч % Мечови
1   Иван Љубичиќ 75 20
2   Рафаел Надал 73 35
3   Фелисиано Лопез 72 25
4   Енди Родик 71 30
5   Иво Карловиќ 71 25
6   Марин Чилиќ 69 33
7   Џон Иснер 69 30
8   Томаш Бедрух 68 31
9   Роџер Федерер 67 25
10   Фернандо Гонзалез 67 18
ПРОЦЕНТ НА ПРВ СЕРВИС
Поз Играч % Мечови
1   Јарко Ниеинен 75 16
2   Хуан Карлос Фереро 73 29
3   Виктор Ханеску 72 21
4   Енди Родик 71 30
5   Потито Стараче 70 19
6   Фернандо Вердаско 68 33
6   Џон Иснер 68 23
8   Рафаел Надал 67 30
9   Давид Ферер 66 37
9   Жулиен Бенату 66 23
ОСВОЕНИ ПОЕНИ НА ПРВ СЕРВИС
Поз Играч % Мечови
1   Иво Карловиќ 84 21
2   Енди Родик 80 30
3   Сем Кјури 78 26
3   Иван Љубичиќ 78 20
5   Робин Содерлинг 77 26
5   Роџер Федерер 77 20
5   Фернандо Вердаско 77 18
5   Енди Мареј 77 17
9   Томаш Бедрух 76 32
9   Марин Чилиќ 76 31
ОСВОЕНИ ПОЕНИ НА ВТОР СЕРВИС
Поз Играч % Мечови
1   Енди Родик 59 30
=   Рафаел Надал 59 30
3   Хуан Карлос Фереро 59 29
4   Давид Ферер 56 37
=   Томаш Бедрух 56 32
=   Џон Иснер 56 28
=   Станислас Вавринка 56 25
=   Роџер Федерер 56 20
9   Николас Алмагро 54 28
=   Жо-Вилфред Цонга 54 26
ОСВОЕНИ ПОЕНИ ПОСЛЕ ВРАЌАЊЕ НА 1ОТ СЕРВИС
Поз Играч % Мечови
1   Новак Ѓоковиќ 37 26
2   Давид Ферер 36 37
=   Хуан Карлос Фереро 36 29
4   Хуан Монако 35 29
=   Хуан Игнасио Чела 35 24
=   Роџер Федерер 35 20
=   Енди Мареј 35 17
8   Рафаел Надал 34 30
=   Николај Давиденко 34 17
10   Томаш Бедрух 33 32
ИСКОРИСТЕНИ БРЕЈК ТОПКИ
Поз Играч % Мечови
1   Евгениј Корољов 50 21
2   Рафаел Надал 49 30
3   Давид Ферер 48 36
=   Виктор Троцки 48 25
=   Марсел Грањолерс 48 20
6   Сем Кјури 47 26
=   Дуди Села 47 17
8   Хуан Игнасио Чела 46 24
=   Стефане Роберт 46 17
10   Томаш Бедрух 45 32
ВРАЌАЊЕ НА БРЕЈК+
Поз Играч % Мечови
1   Новак Ѓоковиќ 37 26
2   Давид Ферер 36 37
=   Хуан Карлос Фереро 36 29
4   Рафаел Надал 35 30
=   Николај Давиднко 35 17
6   Филип Кохлшрајбер 31 25
=   Хуан Игнасио Чела 31 24
8   Роџер Федерер 30 20
=   Енди Мареј 30 17
10   Фернандо Вердаско 29 33

Распределба на поениУреди

Категорија на Турнирот П Ф ПФ
(3rd/4th)
ЧФ Р16 Р32 Р64 Р128 Додантни
квалификациони поени
Гренд Слем 2000 1200 720 360 180 90 45 10 25
АТП Светкиот Тур Финале 1500^
1100m
1000^
600m
600^
200m
(200 за секоја победа во групата,
+400 за победа во полуфинале, +500 за победа во финале)
Мастерс 1000 1000 600 360 180 90 45 10 (25) (10) 25
Мастерс 500 500 300 180 90 45 (20) 20
Мастерс 250 250 150 90 45 20 (5) 12
 • (ATП 1000 серијата) Квалификационите поени се променуваат на 12, само ако главната жрепка е поголема од 56.
 • (ATП 500 series) Квалификационите поени се променуваат на 10, само ако главната жрепка е поголема од 32.
 • (ATП 250 series) Квалификационите поени се променуваат на 5, само ако главната жрепка е поголема од 32.

ПензионирањаУреди

Следнава список на позначајни играчи објавија пензионирање од професионалната тениска за време на 2010 сезоната:

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

 1. „ATP World Tour Season“. atpworldtour.com. ATP Tour, Inc. Архивирано од изворникот на 2009-08-05. Посетено на 2009-08-01.
 2. „Posing 10 ATP questions for 2009“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 2008-11-06. Архивирано од изворникот на 2009-08-05. Посетено на 2009-01-08.
 3. 3,0 3,1 „2010 ATP calendar“. atpworldtour.com. ATP Tour, Inc. Посетено на 2009-12-09.
 4. „Soderling Captures Fifth ATP World Tour Title“. atpworldtour.com. ATP Tour, Inc. 2010-02-14. Посетено на 2010-02-14.
 5. „Djokovic Defends Dubai Title“. atpworldtour.com. ATP Tour, Inc. 2010-02-28. Посетено на 2010-02-28.
 6. „Gulbis Tops Karlovic To Win Maiden Title In Delray Beach“. atpworldtour.com. ATP Tour, Inc. 2010-02-28. Посетено на 2010-02-28.
 7. „Singles Rankings“. ATP World Tour. Посетено на 16 June 2015.
 8. „ATP Prize Money Leaders“ (PDF). atpworldtour.com. ATP Tour, Inc. Посетено на 2010-02-16.
 9. „RICOH ATP Matchfacts“. atpworldtour.com. ATP Tour, Inc. Посетено на 2010-02-16.

Надворешни врскиУреди