20 век п.н.е.

(Пренасочено од 2000 п.н.е.)

20 век п.н.е. — век кој започнал 1 јануари 2000 г. п.н.е. и завршил на 31 декември 1901 г. п.н.е.

НастаниУреди

 
Остатоците од пирамидата на Аменемхет I во Лисхт. Тој е основачот на Дванаесеттата династија на Египет.

ЛичностиУреди

ОткритијаУреди